Ale kino+
alekino+
Film. JAK SIĘ RODZĄ ANIOŁY

JAK SIĘ RODZĄ ANIOŁY

How Angels Are Born / Como Nascem os Anjos
dramat, Brazylia, 1996, 100 min.
reżyseria: Murilo Salles
obsada: Larry Pine, Priscila Assum, Ryan Massey, Silvio Guindane
Premiera w Ale kino+: 15.03.2007 r.
2.00
343
2 głosy | 396 miejsce w rankingu
1
2

Troje mieszkańców slumsów przez pomyłkę zostaje zamkniętych w luksusowej willi, wraz z jej amerykańskim właścicielem i jego dorastającą córką. Oryginalne, dalekie od sentymentalizmu spojrzenie na dzisiejszą Brazylię.

Maguila (André Mattos) to niezbyt lotny dealer narkotyków z Morro Dona Marta, jednej z faveli (dzielnic nędzy) Rio de Janeiro. Kiedy przypadkiem powoduje on śmierć najważniejszego w dzielnicy narkotykowego bossa, jego życie staje pod wielkim znakiem zapytania. Musi uciekać ze slumsów. Zabiera ze sobą Branquinhę (Priscila Assum), rezolutną trzynastolatkę, która pomimo różnicy wieku z uporem twierdzi, że jest... żoną Maguili. Do uciekinierów przyłącza się jeszcze Japa (Silvio Guindane), sprawdzony przyjaciel Branquinhy. Na swojej drodze napotykają willę, której właścicielem jest William (Larry Pine), obywatel USA, mieszkający tam z córką Julie (Ryan Massey). Właśnie wychodzi do pracy, kiedy zjawia się przed nim Maguila. Gangster chce tylko skorzystać z łazienki, ale wskutek nieporozumienia William bierze go za napastnika. Troje mieszkańców faveli ostatecznie dostaje się do willi, gdzie oprócz córki Williama znajduje się jeszcze pokojówka, Dona Conceicao (Maria Silvia). Willa zamienia się w quasi-więzienie, absurdalne i straszne zarazem, w którym zamkniętych jest sześć osób z dwóch zupełnie różnych światów i kultur. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy o wszystkim dowiadują się dziennikarze.

MURILO SALLES, reżyser "Jak się rodzą anioły", nagrodzonego m.in. na festiwalu w Gromado i przez Sao Paulo Association of Art Critics Awards, podkreślał, że głównym tematem jego filmu jest brak komunikacji. "Pomysł wziął się oczywiście z mojej troski wobec ludzi żyjących w nędzy. Ale nie chciałem kręcić kolejnego filmu o dzieciach ulicy, żeby nie być posądzonym o oportunizm - korzystanie z faktu, że to zagadnienie jest obecnie na świecie szeroko omawiane" - tłumaczył autor. Salles nie ukrywał faktu, że inspiracją były dla niego filmy powstałe w latach Cinema Novo, m.in. "Pixote: A Lei do Mais Fraco" Hectora Babenki i "O Anjo Nasceu/ The Angel Is Born" Julio Bressane'a. Ten ostatni zainspirował nawet tytuł filmu Sallesa. W "Jak się rodzą anioły" dźwignią nieszczęść jest - podobnie jak u braci Coen - przypadek, nie społeczna presja. Lewicowa prasa zarzucała nawet reżyserowi, że za mało mówi o kwestiach socjalnych. "Nie znoszę filmów o nędzy, które skonstruowane są jak propagandowa pogadanka" - odpierał ataki Salles. "Od Bunuela nauczyłem się, że twórca nie musi litować się nad swoimi bohaterami".

"Jak się rodzą anioły" to jednocześnie ciekawy głos w dyskusji na temat dysproporcji społecznych w Brazylii. Salles pokazuje, że wbrew stereotypom wiele łączy mieszkańców faveli i brazylijską klasę średnią. "Dziś dziewczyny z dobrych brazylijskich domów słuchają funkowej muzyki ze slumsów. Córka mojego przyjaciela umawia się z chłopakiem z faveli, którego poznała na imprezie funkowej. W tych dzielnicach coraz częściej widać anteny satelitarne, nastolatki słuchają MTV i oglądają NBA. To powoduje, że zaczynają utożsamiać się z Afroamerykanami, którzy w Stanach Zjednoczonych znaleźli dla siebie niszę".

W Rio de Janeiro istnieje dziś około 600 faveli - gąszczy małych domków z blachy i surowej cegły, zbudowanych nielegalnie na wzgórzach miasta. Żyje tam około 4 milionów ludzi. Największa favela Ameryki Łacińskiej, Rocinha, znajduje się tuż za luksusowymi plażami Ipanemy i Leblonu. Daje schronienie 200 tysiącom ludzi, którzy mają tam swoje sklepiki, szkoły, żłobki, a nawet kina. Favele uważane są za najbardziej niebezpieczne miejsca w Rio.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...