Ale kino+
alekino+
Film. Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi

Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi

How to Lose Friends & Alienate People
komedia romantyczna, Wlk. Brytania, 2008, 106 min.
reżyseria: Robert B. Weide
obsada: Danny Huston, Gillian Anderson, Jeff Bridges, Kirsten Dunst, Max Minghella, Megan Fox, Simon Pegg
Premiera w Ale kino+: 12.10.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 70 miejsce w rankingu
Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi

Mieszkający w Londynie Sidney Young (Simon Pegg) jest sfrustrowanym intelektualistą. Jego pasją, a zarazem obiektem głębokiej niechęci jest świat celebrytów.

Podglądaniem sław zajmuje się również profesjonalnie, pracuje bowiem dla portalu internetowego, na którym bezpardonowo szydzi się z gwiazd, obnażając ich najskrytsze wady i wpadki. Zwabiony możliwością osobistego spotkania z bohaterami własnych doniesień pojawia się na bankiecie z okazji rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej. Udaje mu się wywołać skandal i zyskuje tym samym nieoczekiwaną popularność. Zostaje zatrudniony przez nowojorski tygodnik "Sharps". Po przeprowadzce do USA Young próbuje odnaleźć się w nowym środowisku. Poznaje między innymi właściciela magazynu Claytona Hardinga (Jeff Bridges) i pnącą się po szczeblach kariery modelkę Sophie Maes (Megan Fox), z którą zaczyna romansować. Próbuje zaistnieć towarzysko, ale nie czuje się najlepiej w nowej sytuacji. O tym, co w życiu jest naprawdę ważne przypomina mu koleżanka z pracy, redaktorka Alison Olsen (Kirsten Dunst).

Podpatrywanie gwiazd jest fenomenem ostatnich lat. Specjalistyczne portale internetowe nie cofają się przed ukazywaniem popularnych celebrytów w kompromitujących sytuacjach, ku uciesze odwiedzających je internautów. Temat ten podejmuje książka "Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi" autorstwa angielskiego dziennikarza Toby'ego Younga, który zawarł w niej wspomnienia z okresu współpracy z prestiżowym amerykańskim magazynem "Vanity Fair". Zmęczony śledzeniem gwiazd, Young dał w powieści wyraz swemu zdegustowaniu kultem celebrytów. Jego powieść była atrakcyjnym materiałem na film. Do takiego wniosku doszedł m.in. ROBERT B. WEIDE, odpowiedzialny m.in. za reżyserię dokumentu o legendarnym komiku Lennym Bruce'ie oraz produkcję ekranizacji powieści Kurta Vonneguta "Matka noc". Postanowił on opowiedzieć historię zawodowego podglądacza sław w komediowej konwencji.

Do roli głównej zaangażowany został Brytyjczyk Simon Pegg, mający na koncie występy w filmach takich, jak "24 Hour Party People" czy "Wysyp żywych trupów". Partnerują mu prawdziwe gwiazdy Hollywoodu: w Hardinga brawurowo wcielił się Jeff Bridges, a Sophie zagrała uwodzicielska Megan Fox. Weide widział w roli Alison Olsen gwiazdę serii filmów o Spider Manie Kirsten Dunst, z którą miał okazję pracować na planie "Matki nocy". Co ciekawe, angaż Dunst bardzo nie spodobał się Toby'emu Youngowi. Dziennikarz w zgryźliwych komentarzach dawał do zrozumienia, że nie darzy aktorki sympatią, za co ostatecznie producenci ukarali go zakazem wstępu na teren ich wytwórni.

W filmie Weide'a odnaleźć można zręczne nawiązania do przeboju braci Coen "Big Lebowski", i to nie tylko dlatego, że w obu obrazach wystąpił znakomity Jeff Bridges. W opinii recenzentów, "Jak stracić..." bliżej jednak do typowo brytyjskich komedii w rodzaju "Dziennik Bridget Jones" czy "Był sobie chłopiec", a niektórzy dziennikarze obwołali go angielską odpowiedzią na "Diabeł ubiera się u Prady".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...