Ale kino+
alekino+
Film. Jak to się robi

Jak to się robi


komedia, Polska, 1973, 78 min.
reżyseria: Andrzej Kondratiuk
obsada: Emilia Krakowska, Iga Cembrzyńska, Jan Himilsbach, Zdzisław Maklakiewicz
Premiera w Ale kino+: 17.07.2011 r.
4.00
343
8 głosy | 390 miejsce w rankingu
Jak to się robi
© www.filmpolski.pl

Zdzisław Kozłowski (Zdzisław Maklakiewicz) i Jan Narożniak (Jan Himilsbach) zawierają znajomość w pociągu jadącym do Zakopanego. Pierwszy z nich podaje się za reżysera filmowego, drugi za pisarza, scenarzystę. W czasie podróży zaprzyjaźniają się i postanawiają wspólnie nakręcić film.

Po przyjeździe zatrzymują się w Domu Pracy Twórczej "Muza", gdzie są przyjmowani z należnymi artystom honorami przez tamtejszą kierowniczkę Alinę Kubacką (Emilia Krakowska). Następnego dnia wybierają się na narty, co kończy się dla obu hospitalizacją. Podczas pobytu w szpitalu dopracowują szczegóły scenariusza filmu o muzyku i Mulatce, a po zakończeniu leczenia wszczynają poszukiwania odtwórczyni głównej roli. Propozycję otrzymuje pani Alina oraz atrakcyjna wczasowiczka (Halina Kowalska). Między kandydatkami dochodzi do bójki.

ANDRZEJ KONDRATIUK ("Gwiezdny pył", "Cztery pory roku", "Wrzeciono czasu") to reżyser, scenarzysta i operator filmowy, który często bywa również kompozytorem muzyki, montażystą i scenografem swoich filmów. Stworzył w kinie własny, niepowtarzalny styl. Jego filmy nobilitują codzienność i prezentują specyficzny sposób przeżywania czasu. Kondratiuk zdobył też uznanie jako twórca ciepłych obyczajowych komedii, z których "Wniebowzięci" i "Hydrozagadka" są zaliczane do filmów kultowych. "Jak to się robi" było pomyślane jako satyra na filmowców. W rolach głównych wystąpił tandem aktorski Zdzisław Maklakiewicz i Jan Himilsbach.

Zdzisław Maklakiewicz, który był współautorem scenariusza komedii Kondratiuka, miał zwyczaj grać wszystkie role, które mu proponowano. W latach 60. i 70. filmy z jego udziałem niemal nie schodziły z ekranu. Jego dorobek z zaledwie 18 lat kariery filmowej jest imponujący - wystąpił w ponad 100 produkcjach. Był głównie aktorem drugiego planu. Z Janem Himilsbachem pierwszy raz spotkał się w 1970 roku na planie filmu "Rejs". Dla Himilsbacha był to debiut aktorski. W "Jak to się robi" wystąpili ostatni raz jako para głównych bohaterów. Obaj cieszyli się wielką popularnością, stanowili duet, który był rozpoznawalny i budził zainteresowanie.

Zdjęcia do "Jak to się robi" kręcono w Zakopanem, ich autorem jest Wiesław Rutowicz ("Agent nr 1", "Kazimierz Wielki", "Romans z intruzem"), muzykę skomponował Andrzej Zieliński ("Mocne uderzenie").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...