Ale kino+
alekino+
Film. JAK W NIEBIE

JAK W NIEBIE

Sa som i himmelen
dramat obyczajowy, Szwecja, 2004, 134 min.
reżyseria: Kay Pollak
obsada: Frida Hallgren, Ingela Olsson, Lennart Jahkel, Michael Nyqvist
Premiera w Ale kino+: 2.12.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 49 miejsce w rankingu
JAK W NIEBIE

Światowej sławy kompozytor zaczyna prowadzić amatorski chór na szwedzkiej prowincji - i odkrywa, że jest to zajęcie dużo bardziej fascynujące od występów w największych światowych filharmoniach.

Daniel Daréus (Michael Nyqvist), światowej sławy kompozytor, opuszcza świat sztuki i przenosi się do rodzinnej wioski. Plan jest prosty: zaszyć się we własnym domu, pozostać anonimowym i nie integrować się z miejscową społecznością. Jednak nie będzie to takie proste, bowiem tuż po przeprowadzce Daniela odwiedza miejscowy pastor i składa mu propozycję prowadzenia przykościelnego chóru amatorów. Wśród chórzystów Daniel wyłapuje jeden talent i stwierdza ze zgrozą, że reszta pod względem wokalnym niewiele ma do zaoferowania. Stanowisko dyrygenta jednak przyjmuje. Z czasem próby chóru zamieniają się w regularne, wyraźnie terapeutyczne spotkania grupki znajomych. Jest wśród nich ofiara domowej przemocy, społecznik o złotym sercu i ciepła, a przy tym urodziwa, sprzedawczyni, która coraz bardziej pochłania uwagę Daniela. Niebawem przychodzą pierwsze wokalne sukcesy, a przed chórzystami wyrastają nowe wyzwania. Najważniejsze z nich pozostaje jednak takie samo: dorosnąć do własnego życia.

Szwedzki reżyser KAY POLLAK filmem "Jak w niebie" wrócił na plan filmowy po... 18 latach przerwy. I - tak jak tuż przed tamtym rozstaniem z kinem - znów odniósł sukces. W 1986 roku jego dramat "Älska mej" walczył o Złotego Niedźwiedzia w Berlinie i zdobył Nagrodę Dziennikarzy na Rouen Nordic Film Festival. W dniu premiery filmu zamordowany został szwedzki premier Olof Palme, co wstrząsnęło całym krajem. Pollak podjął wtedy decyzję o porzuceniu zawodu reżysera i przez następne lata zajmował się głównie dawaniem wykładów na temat rozwoju osobowości. Do zrobienia "Jak w niebie" zachęciła go żona, która sama amatorsko śpiewa w kościelnym chórze. "Odbierałem ją po próbach, więc miałem okazję słuchać tej muzyki. Zacząłem rozumieć, że stanowi ona kwintesencję ludzkiej wrażliwości. Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, że to największy kulturalny ruch w Szwecji - co tydzień w chórach śpiewa u nas prawie 700 tysięcy osób!" - mówił Pollak. Po przestudiowaniu szwedzkiej muzyki ludowej i konsultacjach z dyrygentami Pollak napisał scenariusz, pozyskał producentów i rozpoczął zdjęcia na północy Szwecji. Główną rolę powierzył Michaelowi Nyqvistowi, z którym zna się od lat. Nyqvist, jeden z najbardziej znanych skandynawskich aktorów, kilka lat później otrzymał propozycję zagrania Mikaela Blomqvista w ekranizacji pierwszej części trylogii "Millenium". Swój aktorski debiut na planie "Jak w niebie" miała Helen Sjöholm, jedna z największych gwiazd współczesnej szwedzkiej sceny musicalowej. Film zrobił niezwykłą karierę w szwedzkich kinach, a następnie otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny. Zdobył też dwie nominacje do Europejskich Nagród Filmowych i Nagrodę Publiczności na Troms International Film Festival.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...