Ale kino+
alekino+
Film. JAK WE ŚNIE

JAK WE ŚNIE

La science des reves
komedia, Francja/Włochy, 2006, 102 min.
reżyseria: Michel Gondry
obsada: Alain Chabat, Charlotte Gainsbourg, Gael Garcia Bernal, Gael García Bernal, Gael García Bernal, Miou-Miou
Premiera w Ale kino+: 4.08.2010 r.
5.00
343
20 głosy | 133 miejsce w rankingu
JAK WE ŚNIE

Stéphane (Gael García Bernal), nieśmiały, zamknięty w sobie artysta, jest pół Meksykaninem, pół Francuzem. Próbuje odnaleźć swoje miejsce na ziemi w ojczyźnie ojca, Meksyku. Kiedy jednak ten umiera, chłopak daje się namówić matce na przeprowadzkę do Paryża, gdzie czeka na niego dobrze płatna praca.

Nie czuje się jednak tu dobrze. Dużo bardziej pociągający jest świat sennych fantazji, które Stéphane nauczył się kontrolować. Kiedy jest mu źle, zamyka oczy i sterując marzeniami powraca do najlepszych wspomnień, do bajecznie kolorowej krainy, gdzie nie jest niczym ograniczony. Rzeczywistość staje się dla Stéphane'a interesująca, kiedy poznaje mieszkającą naprzeciwko Stéphanie (Charlotte Gainsbourg). W ciasnej paryskiej kamienicy artysta podgląda zmysłową sąsiadkę, ale nie potrafi się do niej zbliżyć. Wpada na szalony pomysł zabrania jej do swojego świata fantazji.

Nagrodzony za muzykę w Cannes oraz przez publiczność na festiwalu Paris Cinema "Jak we śnie" to kolejny - po przezabawnej "Wojnie plemników" i surrealistycznym "Zakochanym bez pamięci" - film MICHELA GONDRY'EGO. Gondry urodził się we Francji, ale swoje filmy kręci w koprodukcjach i z międzynarodową obsadą. Realizuje również wideoklipy, m.in. dla Bjork, Massive Attack czy The White Stripes. W "Jak we śnie" można zresztą znaleźć kilka odniesień do tej twórczości. Przenoszone po schodach pianino to nawiązanie do wideo "Lucas With the Lid Off", a gigantyczne dłonie, które Stephane nosi w jednej z sennych fantazji, przypominają "Everlong" - teledysk zespołu Foo Fighters. Niezwykłą swobodę, z jaką Gondry porusza się po gatunkach, docenili jurorzy światowych festiwali. Jeden z pierwszych krótkometrażowych filmów reżysera - "Le lettre" - zdobył główną nagrodę na prestiżowym przeglądzie krótkich filmów w Oberhausen. Na film "Zakochany bez pamięci" spadł już prawdziwy deszcz nagród: Oscar za scenariusz napisany wraz z Charlie'em Kaufmanem i Pierre'em Bismuthem, 2 BAFTY, 4 nominacje do Złotych Globów, trofea na festiwalach w Deauville i belgijskim Ghencie oraz nagrody krytyków z Waszyngtonu, Londynu, Toronto, Seattle, San Diego, Phoenix, Las Vegas i Kansas City. Scenariusz do "Jak we śnie" Gondry napisał już sam, a akcję filmu umieścił - jak wyznał na festiwalu w Berlinie - w mieszkaniu, w którym mieszkał 15 lat wcześniej. Początkowo główną rolę miał zagrać Rhys Ifans, niezapomniany Puff z "Wojny plemników". To on wymyślił oryginalny tytuł filmu i zarys historii, ale roli nie przyjął. Z chęcią oddał ją Meksykańczykowi Gaelowi Garcíi Bernalowi, nagrodzonemu m.in. w Wenecji za rolę w "I twoją matkę też". Na planie "Jak we śnie" towarzyszyła mu Charlotte Gainsbourg.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...