Ale kino+
alekino+
Film. Jak zakochani

Jak zakochani

Like Someone in Love
dramat, Japonia/Francja, 2012, 109 min.
reżyseria: Abbas Kiarostami
obsada: Rin Takanashi, Ryo Kase, Ryô Kase, Ryô Kase, Tadashi Okuno
Premiera w Ale kino+: 30.04.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 36 miejsce w rankingu
Jak zakochani

Kwietniowy cykl "Kino Mówi: Rodzice" zakończy rozmowa o rodzinie w kinie azjatyckim. Punktem wyjścia do dyskusji będzie rozgrywający się w Tokio dramat "Jak zakochani" - opowieść o młodej prostytutce, która przez przypadek poznaje swojego dziadka. Film, w reżyserii irańskiego twórcy Abbasa Kiarostamiego, był prezentowany w Konkursie Głównym na festiwalu w Cannes w 2012 roku.

Bohaterką jest Akiko (Rin Takanashi). Za dnia studiuje, po godzinach zarabia na swoje studia jako dziewczyna do towarzystwa. Pewnego dnia jedzie do nowego klienta. Okazuje nim się samotny, owdowiały profesor Takashi (Tadashi Okuno). Ku zaskoczeniu Akiko staruszek chce ten czas spędzić jedynie na rozmowie. Zawiązuje się między nimi nić sympatii, dlatego następnego dnia ponownie się spotykają. Pech chce, że "nakrywa" ich zazdrosny chłopak Akiko, Noriaki (Ryô Kase). W trakcie awantury profesor Takashi oświadcza, że jest dziadkiem Akiko - dlatego chciał się z nią widzieć. Spotkanie to zmieni ich życie na zawsze.

"Jak zakochani" to ostatni jak dotąd film fabularny w reżyserii ABBASA KIAROSTAMIEGO - urodzonego w Teheranie autora tak głośnych obrazów jak nagrodzony Złotą Palmą "Smak wiśni" (1997) czy wyróżniony na festiwalu w Wenecji m.in. Nagrodą FIPRESCI "Uniesie nas wiatr" (1999). "Jak zakochani" to minimalistyczny, melancholijny film rozgrywający się w ciągu 24 godzin w Tokio. Widz przygląda się młodej Akiko, której życie diametralnie się zmienia przez przypadkowe spotkanie dziadka. W kameralnej opowieści Abbas Kiarostami zadaje pytania o samotność w tłumie, potrzebę miłości i akceptacji, wreszcie o kondycję współczesnej rodziny. Obraz walczył o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 2012 roku, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago był nominowany do nagrody Złoty Hugo w kategorii "najlepszy film zagraniczny", zdobył też trzy nominacje do Asian Film Awards - za reżyserię, drugoplanową rolę Ryô Kase i zdjęcia.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...