Ale kino+
alekino+
Film. JAK ZOSTAĆ REŻYSEREM

JAK ZOSTAĆ REŻYSEREM

Movie Virgins 1
dokument, Wlk. Brytania, 51 min.

Premiera w Ale kino+: 13.07.2003 r.
343

Historia powstania dwóch debiutanckich filmów brytyjskich - zrealizowany w konwencji reality show dokument o drodze dwóch młodych ludzi do nakręcenia swoich pierwszych produkcji.

Bohaterami brytyjskiego serialu dokumentalnego "Jak zostać reżyserem" jest dwóch Londyńczyków dzielących wspólną obsesję: kino. Obaj marzą o nakręceniu debiutanckiego filmu. Śledzimy długą i krętą drogę, którą przejść musi początkujący filmowiec, aby jego projekt stał się rzeczywistością. "Jak zostać reżyserem" to wzięta z życia opowieść o powstania dwóch niezależnych produkcji - "Sorted" Alexa Jovy'ego oraz "Emotional Backgammon" Leona Herberta.

W pierwszym odcinku poznajemy Alexa Jovy'ego i Leona Herberta - młodych ludzi, którzy nie mają doświadczenia ani pieniędzy, mają za to mnóstwo zapału oraz pomysły na filmy. Leon jest początkującym czarnoskórym aktorem, który chce nakręcić niskobudżetową produkcję o miłości. Alex pochodzi z Niemiec, ale mieszka w Londynie, gdzie pracuje jako DJ i menadżer nocnego klubu. Napisał scenariusz filmu sensacyjnego, którego akcja toczy się w środowisku londyńskich klaberów. Projekty i ambicje obu filmowców są skrajnie od siebie różne. Leon zainteresowany jest kinem artystycznym, Alex zamierza nakręcić komercyjny przebój. Leon stara się zrobić ile tylko się da bez pieniędzy, siłami własnymi i przyjaciół, Alex szuka wsparcia u bogatych producentów, wyjeżdża do Cannes namawiać gwiazdy do udziału w swoim filmie. Pomimo tych różnic losy reżyserów są podobne. Obaj bez reszty poświęcają się swoim projektom; odwiedzają i nagabują dziesiątki osób, starają się zainteresować swoimi pomysłami kogo tylko się da, walczą o fundusze, kompletują obsadę, dopracowują scenopisy. Autorzy dokumentu towarzyszą obu filmowcom na każdym kroku - od mozolnego szukania współpracowników i środków, przez proces kręcenia zdjęć, aż po postprodukcję. Na tym jednak epopeja debiutantów się nie kończy. Nie wystarczy bowiem zrobić filmu - trzeba go jeszcze wypromować i znaleźć dla niego dystrybutora. Serial kończy się jednak optymistycznym akcentem - dzięki niezwykłej determinacji i poświeceniu bohaterów ich marzenia się spełniły - ujrzeli swoje filmy na ekranach kin.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...