Ale kino+
alekino+
Film. JAKUBEK I BRZOSKWINIA OLBRZYMKA

JAKUBEK I BRZOSKWINIA OLBRZYMKA

James and the Giant Peach
animacja, Wlk. Brytania/USA, 1996, 76 min.
reżyseria: Henry Selick
obsada: Jane Leeves, Joanna Lumley, Richard Dreyfuss, Simon Callow, Susan Sarandon
Premiera w Ale kino+: 21.01.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 402 miejsce w rankingu

Zupełnie niedisneyowska opowieść o chłopcu, który wbrew wszystkim spełnił swoje marzenia.

Ekranizacja powieści Roalda Dahla ("Charlie i fabryka czekolady") - efekt udanej współpracy reżysera HENRY'EGO SELICKA i producenta Tima Burtona ("Gnijąca panna młoda") - to bajka niecodzienna. Nie zanadto słodka i naiwna, utrzymana w delikatnych oparach absurdu. Mogą jej nie zrozumieć widzowie wychowani na kreskówkach z Cartoon Network, ale zachwycą się nią dzieciaki z wyobraźnią, tęskniące za niesamowitą przygodą.

Jakubek był najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Miał cudowny domek nad brzegiem morza i kochających, mądrych rodziców. Jednak jego idealny świat pękł jak bajka mydlana, kiedy mama i tata Jakubka zostali zabici przez nosorożca. Osieroconym dzieckiem zajęły się okrutne ciotki, które z chłopca uczyniły niewolnika. Odtąd Jakubek pracował za troje, jadł rybie łby i marzył, żeby nie stracić chęci do życia. Ale ponieważ w bajkach zawsze wygrywa sprawiedliwość, także i los Jakubka musiał się odmienić. Stało się tak za sprawą magicznych krokodylich języków, których chłopczyk w tajemniczy sposób stał się właścicielem. Dzięki nim w ogrodzie urosła gigantyczna brzoskwinia, którą ciotki - oczywiście w celach zarobkowych - zmieniły w turystyczną atrakcję. Wygłodzony Jakubek ugryzł jednak monstrualny owoc i przeniósł się do "brzoskwiniowego" świata. Tam zaś poznał wielu nowych przyjaciół - biedronkę, wija czy pająka (w tej roli głos samej Susan Sarandon). A wszystko po to, żeby chłopiec mógł spełnić swoje marzenie i wrócić do Nowego Jorku.

Roald Dahl, który wymyślił opowieść o chłopczyku w gigantycznej brzoskwini nie był z pewnością zwykłym autorem książeczek dla dzieci. Zamiast się uczyć, wolał pracować na stacji benzynowej Shella, a kiedy wybuchła druga wojna światowa postanowił, że będzie pilotem. Zestrzelony nad Pustynią Libijską zrezygnował jednak z kariery bohatera, ale nie z wojskowego życia. Po zakończeniu wojny został attache wojskowym i jednym z największych ekscentryków (miał zresztą dwa metry wzrostu) w Waszyngtonie, gdzie zamieszkał. Napisał cztery książki dla dorosłych (w tym dwie autobiografie) i kilkanaście dla dzieci (m.in. "Charlie i fabryka czekolady", "Wiedźmy", "Matylda"). Zmarł na leukemię w 1990 roku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...