Ale kino+
alekino+
Film. JAŃCIO WODNIK

JAŃCIO WODNIK


dramat obyczajowy, Polska, 1993, 100 min.
reżyseria: Jan Jakub Kolski
obsada: Bogusław Linda, Franciszek Pieczka, Grażyna Błęcka-Kolska, Katarzyna Aleksandrowicz
Premiera w Ale kino+: 3.06.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 137 miejsce w rankingu
1
2

Polska wieś pokazana w odcieniach latynoskiego realizmu magicznego czyni z "Jańcia Wodnika" przełomowy obraz w historii polskiego kina.

Stary wędrowny dziad (Olgierd Łukaszewicz) spotyka na swej drodze schorowane, poturbowane zwierzę - kobyłkę, która na jego oczach wkrótce zdycha. Dziad grzebie zwierzę, ale oburzony jego krzywdą przed odejściem w dalszą drogę rzuca klątwę na wioskę, w której skazuje się zwierzęta na takie cierpienie. W wiosce tej mieszka między innymi wiejski filozof Jańcio (Franciszek Pieczka), zaprzyjaźniony z Bogiem i zakochany w swojej młodej żonie, Weronce (Grażyna Błęcka-Kolska). Jańcio wkrótce odkrywa w sobie cudowny dar: może panować nad żywiołem wody, co pozwala mu czynić cuda. Filozof postanawia ruszyć w świat, aby dzięki swojej mocy nieść pomoc ludziom. Weronce, która spodziewa się ich dziecka, obiecuje, że wróci przed rozwiązaniem. Jańcio staje się sławny, jego moc przynosi niespodziewany dochód i wkrótce pokorny kiedyś filozof, obrasta w pychę, zachłanność i rządzę sławy. Zapomina o Weronce, błądzi w świecie zbytku, grzeszy. Towarzyszy mu kuglarz Stygma (Bogusław Linda), udający stygmatyka. Tymczasem Weronka, którą podczas nieobecności męża odwiedza dziad, rodzi chłopca z ogonkiem.

Tadeusz Sobolewski o "Jańciu Wodniku" pisał, że jest to najwybitniejszy film JANA JAKUBA KOLSKIEGO, a jednocześnie obraz, którego premiera bez wątpienia rozpoczęła nową fazę w historii polskiego kina. "Kiedy pierwszy raz na festiwalu w Gdyni w 1993 roku zobaczyłem >Jańcia Wodnika<, pomyślałem, że to kino naprawdę nowe, robione już po burzy, po walce, pozbawione pretensji do świata" - pisał krytyk, który stawiał wówczas Kolskiego obok takich twórców, jak Andrzej Barański, Grzegorz Królikiewicz, a nawet Krzysztof Kieślowski. Entuzjazm Sobolewskiego szybko podzielili festiwalowi jurorzy. W Gdyni "Jańcio..." dostał nagrodę za rolę Franciszka Pieczki, nagrodę specjalną jury oraz trofeum przyznawane przez dziennikarzy. Film nagrodzono również na festiwalach w Łagowie, Moskwie i Cottbus.

Po "Jańciu Wodniku" Kolskiego, który już we wcześniejszych obrazach, "Pograbku" czy "Pogrzebie kartofla" ożywił mitologię polskiej wsi, zaczęto porównywać do twórców latynoskiego realizmu magicznego. Na styku magii i religii Kolski w swoich "prowincjonalnych" obrazach stawiał bowiem pytanie o naturę świata, o relację człowieka i Boga, o porządek rządzący kosmosem. Urodzony we Wrocławiu reżyser korzystał z zasłyszanych anegdot i legend, filmowym wsiom nadawał prawdziwe nazwy wsi ze swoich rodzinnych stron, łączył baśniowość z brutalnością, wiejską sielankę z ludzkim złem, a poetyckość przełamywał wulgaryzmami. Podobny ton utrzymał w swoich kompozycjach Zygmunt Konieczny, stale współpracujący z Kolskim, który stworzył muzykę m.in. do jego "Historii kina w Popielawach" czy "Jasminum". W główną rolę żeńską, wierną żonę Jańcia, Weronkę, wcieliła się z kolei żona Kolskiego i jego filmowa muza Grażyna Błęcka-Kolska, uwielbiana przez publiczność za niezapomnianą rolę w "Koglu Moglu".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...