Ale kino+
alekino+
Film. JANKESI

JANKESI

Yanks
dramat wojenny, USA/Wlk. Brytania, 1979, 150 min.
reżyseria: John Schlesinger
obsada: Lisa Eichhorn, Richard Gere, Vanessa Redgrave, William Devane
Premiera w Ale kino+: 6.01.2001 r.
5.00
343
5 głosy | 335 miejsce w rankingu

Dramat wojenny Johna Schlesingera przywołujący czasy obecności amerykańskich żołnierzy w Anglii podczas drugiej wojny światowej.

Opowieść o pobycie na Wyspach Brytyjskich amerykańskich żołnierzy - pomiędzy przybyciem ich plutonu na Wyspę do rozpoczęcia inwazji w Normandii. Historia trzech krótkotrwałych romansów pomiędzy Jankesami a angielskimi kobietami.

RICHARD GERE jest jednym z największych gwiazdorów współczesnego kina. Największą popularność przyniosła mu rola w filmie "Pretty Woman" (1990). Inne filmy z jego udziałem to: "Krewniacy", "Jankesi", "Niebiańskie dni", "Amerykański żigolo", "Bez litości", "Sprawy wewnętrzne", "Mr. Jones", "Cotton Club", "Do utraty tchu", "Oficer i dżentelmen", "Żądza władzy", "Daleko od domu", "Wydział wewnętrzny", "Diagnoza zbrodni", "Sommersby", "Diagnoza zbrodni", "Lęk pierwotny", "Intersection".

VANESSA REDGRAVE uważana jest za jedną z najwybitniejszych aktorek na świecie. Należy do słynnej brytyjskiej dynastii aktorskiej - jest córką Michaela Redgrave'a i Rachel Kempson, siostrą Corin i Lynn Redgrave, matką Joely i Nataschy Richardson. Słynie nie tylko z talentu i pracowitości, ale również z ostentacyjnie deklarowanych, lewicowych poglądów politycznych. Wystąpiła m.in. w filmach "Morgan - przypadek do leczenia" Karela Reisza (1966 - nagroda dla najlepszej aktorki w Cannes, nominacja do Oscara), "Powiększenie" Michelangelo Antonioniego (1966), "Szarża lekkiej brygady" Tony'ego Richardsona (1968), "Isadora" Karela Reisza (1969 - nagroda dla najlepszej aktorki w Cannes, nominacja do Oscara), "Maria, Królowa Szkotów" Charlesa Jarrotta (1971 - nominacja do Oscara), "Morderstwo w Orient Ekspresie" Sidneya Lumeta (1974), "Julia" Freda Zinnemanna (1976 - Oscar dla najlepszej aktorki drugoplanowej), "Co się wydarzyło Baby Jane?" Davida Greene'a (1991), "Bostończycy" (1984) i "Powrót do Howard's End" (1992) Jamesa Ivory'ego - za oba filmu otrzymała nominację do Oscara, "Dom duchów" Billiego Augusta (1994), "Przerwana lekcja muzyki" (1999).

JOHN SCHLESINGER - reżyser angielski, od lat pracujący także w Stanach Zjednoczonych. Debiutował w 1962 roku razem z falą angielskich "młodych gniewnych" filmem "Rodzaj miłości", za który otrzymał główną nagrodę na MFF w Berlinie Zachodnim. Jego następne filmy to: "Billy kłamca" (1963), "Darling" (1965), "Z dala od zgiełku" (1967), "Nocny kowboj" (1969, nagrodzony Oscarem), "Ta przeklęta niedziela" (1971), "Dzień szarańczy" (1975), "Maratończyk" (1976), "Jankesi" (1979) "Wzgórza Pacyfiku" (1990).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...