Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Jarhead: Żołnierz Piechoty Morskiej

Jarhead: Żołnierz Piechoty Morskiej

JARHEAD
wojenny, Niemcy/USA, 2005, 129 min.
reżyseria: Sam Mendes
obsada: Jake Gyllenhaal, Jamie Foxx, Lo Ming, Peter Sarsgaard, Scott MacDonald
Premiera w Ale kino+: 15.10.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 60 miejsce w rankingu
Jarhead: Żołnierz Piechoty Morskiej
1
2

Sam Mendes, autor m.in. oscarowego "American Beauty", obnaża bezsens wojny, portretując codzienność rekrutów wysłanych na front podczas tzw. pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. W rolach głównych występują: Jake Gyllenhaal, Peter Sarsgaard i Jamie Foxx.

Rok 1990, przygotowania do inwazji wojsk amerykańskich na Irak. Młody Amerykanin Tommy Swofford "Swoff" (w tej roli Jake Gyllenhaal) po ukończeniu liceum zgłasza się na ochotnika do oddziału marines. Po szkoleniu zostaje wysłany na front, gdyż właśnie wybucha wojna w Zatoce Perskiej. Jednak rzeczywistość mija się z jego wyobrażeniami. Przyjdzie mu bowiem spędzić pół roku na patrolowaniu pustyni, robieniu okopów oraz czekaniu na atak wroga. Dni mijają wśród krzyków sierżanta Sykesa (Jamie Foxx), na morderczych treningach w nieznośnym upale i w oczekiwaniu na pierwszy wystrzał. Pustynia staje się dla młodych mężczyzn więzieniem, a monotonna codzienność zaczyna uświadamiać im beznadzieję ich sytuacji.

W 2001 roku uwagę widzów i krytyków przykuł 21-letni Jake Gyllenhaal, który stworzył brawurową kreację w kultowym dziś filmie "Donnie Darko" Richarda Kelly'ego. Za rolę nastolatka, postrzeganego przez otoczenie jako osoba z zaburzeniami psychicznymi, otrzymał nominację do nagrody Independent Spirit. Na kolejne propozycje nie musiał długo czekać - już w 2005 roku do współpracy zaprosił go SAM MENDES, autor oscarowego "American Beauty" i "Drogi do zatracenia". Projekt nosił tytuł "Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej" i wpisywał się w nurt kina wypowiadającego się przeciwko wojnie. Mendes postanowił obnażyć jej absurdy prezentując sytuację, w której nie pada ani jeden wystrzał. Czym zatem zajmują się młodzi rekruci rzuceni na środek pustyni? Budowaniem okopów, wyczerpującymi treningami, ale przede wszystkim walką z nudą i samotnością, które w szybkim tempie mogą doprowadzić ich do szaleństwa. Siła filmu tkwi w groteskowym humorze i niezwykłym klimacie a także w rewelacyjnych rolach - oprócz Jake'a Gyllenhaala widzowie zobaczą m.in. Petera Sarsgaarda i Jamie'ego Foxxa.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Ofiary wojny - Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej (materiał wideo 9:34 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Ofiary wojny

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...