Ale kino+
alekino+
Film. Jaśniejsza od gwiazd

Jaśniejsza od gwiazd

Bright Star
dramat, Wlk. Brytania/Australia/Francja, 2009
reżyseria: Jane Campion
obsada: Abbie Cornish, Ben Whishaw, Kerry Fox, Paul Schneider
Premiera w Ale kino+: 12.06.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 67 miejsce w rankingu
Jaśniejsza od gwiazd

Najbardziej angielski film wybitnej australijskiej reżyserki, sięgający po historię miłości przedwcześnie zmarłego poety romantycznego Johna Keatsa i młodziutkiej Fanny Brawne.

Anglia, początek XIX wieku. Czas sztywnych społecznych konwenansów i nieprzekraczalnych klasowych barier, znanych z powieści Jane Austin. To właśnie jest tło spotkania 18-letniej, promiennej Fanny Brawne (Abbie Cornish) -panny z dobrego domu, spędzającej czas na szyciu, haftowaniu, oraz balach - i 23-letniego biedującego poety Johna Keatsa (Ben Whishaw), opiekującego się chorym bratem. Spotkanie tych dwojga bardzo młodych jeszcze ludzi staje się początkiem miłości bezkompromisowej, gwałtownej, idealistycznej, a zarazem zmysłowej, jak tylko potrafi być pierwsza miłość. To uczucie skazane na intensywny, ale boleśnie krótki żywot, przerwany śmiertelną chorobą Keatsa. To dla niego Fanny zdecyduje się przekroczyć obowiązujące zasady i żyć chwilą, nie myśląc o przyszłości, ani o konsekwencjach. I to jej oczami widzowie oglądają tę historię.

Tytuł filmu "Jaśniejsza od gwiazd" jest cytatem z sonetu Johna Keatsa, jednego z najwybitniejszych brytyjskich poetów, niedocenionego za życia, lecz klasyka po śmierci. Wiersz był wyznaniem miłości do niejakiej Fanny Brawne, z którą związek stał się kanwą tego poetyckiego filmu celebrującego piękno świata naznaczonego cieniem śmierci. To obraz autorstwa uznanej australijsko-nowozelandzkiej reżyserki JANE CAMPION (Wielka Nagroda Jury w Wenecji dla "Anioła przy moim stole" oraz Złota Palma i Oscar® dla "Fortepianu"), który doceniony został przez krytyków oraz kolegów filmowców (list pochwalny od Quentina Tarantino!), i który daleko wykracza poza standardową biografię czy ckliwy melodramat. Portretuje uczucie dwojga wrażliwych, ale bynajmniej nie naiwnych, młodych ludzi, w epoce, w której porywy serca chętnie sublimowano i wynoszono na romantyczne wyżyny. Ich uczucie zostało ujęte w obrazy tak poruszające pięknem, jakby na świat patrzyli właśnie zakochani bohaterowie, którzy podjęli decyzję, że póki są razem ani powszedniość, ani śmierć nie mają do nich dostępu. Kontrapunktem dla ich romantycznej postawy jest bliższa twardym realiom postać współlokatora Keatsa, także poety - Charlesa Browna (Paul Schneider), romansującego z pokojówką.

Film swój magnetyczny czar zawdzięcza w dużej mierze aktorom, którzy wcielili się w głównych bohaterów. W roli Fanny wystąpiła urodzona w 1982 roku w Australii Abbie Cornish, która zaczynała jako modelka, by następnie zająć się aktorstwem i błyskawicznie zdobyć uznanie rodzimych krytyków (obsypany deszczem nagród film "Salto"), a następnie trafić do Ameryki. Zagrała .min. w "Dobrym roku" z Russelem Crowe'em, "Elisabeth: Złoty wiek", czy debiutanckim filmie Madonny "W.E.". W "Jaśniejszej od gwiazd" partneruje jej brytyjski aktor młodego pokolenia Ben Whishaw, który zasłynął m.in. rolami w "Powrocie do Brideshead", czy głośnej adaptacji bestsellerowej powieści Patricka Süskinda "Pachnidło: Historia mordercy", a ostatnio występem w "Atlasie chmur".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...