Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. JEAN SEBERG - AKTORKA Z AMERYKI

JEAN SEBERG - AKTORKA Z AMERYKI

Jean Seberg, American Actress
dokument, Niemcy/Szwajcaria, 1995, 79 min.
reżyseria: Donatello Dubini, Fosco Dubini

Premiera w Ale kino+: 27.03.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 49 miejsce w rankingu

Kiedy w roku 1979 nagie zwłoki Jean Seberg zostały znalezione w samochodzie zaparkowanym przy ulicy generała Apparta w Paryżu, nikt właściwie nie miał wątpliwości, że muza Nowej Fali, jedna z najbardziej kontrowersyjnych kobiet swoich czasów popełniła samobójstwo.

Jedynie jej były mąż, wybitny pisarz Romain Gary próbował udowodnić, że to morderstwo i oskarżał o nie FBI. Nikt jednak nie chciał słuchać opętańczo zakochanego mężczyzny. Dopiero po pogrzebie słynnej aktorki na jaw wyszły fakty, które zmusiły policję do dalszego śledztwa i hipoteza Gary'ego stała się prawdopodobna. Do dziś jednak nie została potwierdzona.

Tajemnica śmierci Jean Seberg jest też jednym z tematów jej dokumentalnego portretu, nakręconego przez niemieckich reżyserów, braci Donatello i Fosco Dubinich. Twórców "Jean Seberg - aktorki z Ameryki" bardziej jednak niż problem śmierci, interesuje życie aktorki - zbyt szybkie, zbyt intensywne, ale fascynujące, ukazane przez urywki filmów z jej udziałem, prywatne wywiady, zdjęcia i rejestrowane przez FBI rozmowy.

Seberg poznajemy podczas eliminacji do jej filmowego debiutu. Na casting do roli Joanny d'Arc w filmie "Święta Joanna" Otto Premingera zgłosiło się wówczas osiemnaście tysięcy dziewcząt, do finału przeszły trzy tysiące, zwyciężyła jedna - siedemnastolatka z Marshalltown, Jean Seberg. Film okazał się jednak fiaskiem, a praca z Premingerem - koszmarem, który młoda gwiazda przypłacała przez resztę życia chorobliwie niskim poczuciem własnej wartości. Jednak rola Joanny pociągnęła za sobą następne. W 1958 roku, u boku Deborah Kerr i Davida Nivena zagrała w ekranizacji skandalizującej powieści Françoise Sagan "Witaj, smutku". Film szczególnie spodobał się we Francji, gdzie Seberg postanowiła się przenieść. Tam też, w kultowym filmie Nowej Fali, zagrała swoją najlepszą rolę. Postać Patrycji, Amerykanki uciekającej przed bliskimi relacjami z ludźmi w wybitnym "Do utraty tchu" Jeana-Luca Godarda przyniosła jej światową sławę i tytuł jednej z najbardziej utalentowanych młodych aktorek.

Wraz z kolejnymi udanymi rolami aktorka przeżywała coraz mniej udane romanse i małżeństwa (m.in. ze starszym o dwadzieścia cztery lata Romainem Garym, z którym miała swoje jedyne dziecko, syna Diego). Jednak prawdziwym skandalem okazało się jej zaangażowanie po stronie Czarnych Panter, ruchu murzyńskich ekstremistów. Jean wspierała ich finansowo, wprowadzała na salony, ale też kupowała broń i ukrywała przed policją. Na aktorkę spadły gwałtowne ataki prasy, prowokowane przez FBI, która użyła wszelkich sposobów, żeby zniszczyć młodą gwiazdę. Osaczona Seberg przestawała odróżniać rzeczywistość od własnych urojonych lęków. Widywano ją, kiedy w histerii biegała nago po hotelowych korytarzach, krzycząc że gonią ją żołnierze generała Franco. Coraz częściej uciekała w alkohol i kolejne przelotne romanse. Jej ostatni kochanek, dziewiętnastoletni Algierczyk Ahmed Hasni 30 sierpnia 1979 zawiadomił policję o zniknięciu Jean. Jej ciało policja odnalazła osiem dni później.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...