Ale kino+
alekino+
Film. JEDEN DZIEŃ SZCZĘŚCIA

JEDEN DZIEŃ SZCZĘŚCIA

Un dia de suerte
dramat obyczajowy, Argentyna/Włochy, 2002, 92 min.
reżyseria: Sandra Gugliota
obsada: Claudio Gallardou, Dario Vittori, Fernan Miras, Valentina Bassi
Premiera w Ale kino+: 19.06.2005 r.
3.82
343
42 głosy | 818 miejsce w rankingu

Portret współczesnego pokolenia młodzieży na tle wielkiego kryzysu społecznego i gospodarczego w Argentynie.

Buenos Aires roku 2002. Codzienność ludzi żyjących w tym mieście - w czasach wielkiego kryzysu ekonomiczno-społecznego - to nieustanny strach, ulice wypełnione bezrobotnymi i niezliczone demonstracje, które nikogo już nie dziwią. W takim właśnie świecie żyje Elsa, 25-latka (świetna rola Valentiny Bassi), która chwyta się tymczasowych zajęć, podejmuje słabo płatne prace i stara się mimo wszystko nie tracić wiary w przyszłość. Za wszelką cenę chce spełnić marzenie swojego życia: wyjazd do Włoch, do zupełnie nowego kraju, w którym - w co bezgranicznie wierzy - razem ze swą wyśnioną miłością rozpocznie zupełnie inne, oczywiście lepsze życie. Nie wszyscy odnoszą się do pomysłu dziewczyny z entuzjazmem, ale z czasem po jej stronie stają przyjaciele - Laura, Toni, a zwłaszcza zakochany w Elsie Walter. Najważniejszym wsparciem okazuje się babcia, która stara się uszanować marzenia swojej wnuczki i przekazać jej własny świat wartości.

Film SANDRY GUGLIOTY zbudowany jest na przeciwieństwach. Z jednej strony utrzymany jest w stylu paradokumentalnym i w sposób naturalistyczny pokazuje współczesną codzienność Argentyny, w której dominuje nuda, strach, poczucie beznadziei, braku perspektyw i osamotnienia. Z drugiej jednak marzenie Elsy o wyjeździe, a wreszcie sam wyjazd, wprowadza tonację zupełnie inną: zmysłową, szaleńczo-marzycielską i romantyczną.

"Jeden dzień szczęścia", pełnometrażowy debiut Sandry Guglioty, 39-letniej dziś argentyńskiej reżyserki, okazał się ogromnym wydarzeniem na festiwalu filmowym w Berlinie w roku 2002 - film otrzymał wówczas m.in. Don Kichota, statuetkę Międzynarodowych Klubów Filmowych (w rok później tę samą nagrodę otrzymał "Edi" Piotra Trzaskalskiego). Krytycy docenili w obrazie Guglioty młodzieńczą energię, umiejętność przeplatania wydarzeń dramatycznych cieplejszym, humorystycznym niekiedy tonem, a przede wszystkim otwartość. "Jeden dzień szczęścia" to film prosty, a jednocześnie wymykający się łatwym interpretacjom, pozostawiający widzom możliwość odnalezienia w losach bohaterów siebie i swojej historii.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...