Ale kino+
alekino+
Film. JEDEN DZIEŃ W EUROPIE

JEDEN DZIEŃ W EUROPIE

One Day in Europe
komedia, Niemcy/Hiszpania, 2005, 95 min.
reżyseria: Hannes Stohr
obsada: Florian Lukas, Kirsten Block, Luis Tosar, Megan Gay, Vita Saval
Premiera w Ale kino+: 6.10.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 73 miejsce w rankingu
JEDEN DZIEŃ W EUROPIE
1
2

Fascynujący obraz Europy, która mieni się różnorodnością, tkwi w narodowych stereotypach, boryka się z językowymi barierami i jednoczy się wobec ludycznego święta - finału Ligii Mistrzów.

Jeden dzień, cztery europejskie stolice - Stambuł, Santiago de Compostella, Berlin i Moskwa - oraz garstka bohaterów różnej narodowości, którzy stają przed problemem wywołanym przez wieżę Babel: barierą językową. Ta dotkliwie daje się odczuć szczególnie w przypadku, kiedy w obcym kraju, wśród ludzi mówiących i myślących inaczej niż my, potrzebujemy gwałtownie pomocy. Taka sytuacja przytrafia się bohaterom "Jednego dnia w Europie": tureckiemu taksówkarzowi doskonale mówiącemu po niemiecku, węgierskiemu pielgrzymowi, który okazuje się pogrążonym w depresji nauczycielem historii, czy francusko-arabskiej parze artystów bez grosza przy duszy. Turka okrada Niemiec, a Węgrowi pomóc chce hiszpański policjant. Rosjanie są z jednej strony gościnni i dobroduszni, z drugiej - grzęzną w biurokratycznym chaosie, a policjanci z posterunku w Stambule myślą już tylko o meczu. Bo cała Europa tego wieczoru żyje nie problemem okradzionych, zagubionych, czy fałszywie oskarżonych, ale finałowym meczem piłkarskiej Ligii Mistrzów.

"Jeden dzień w Europie", debiut pełnometrażowy HANNESA STÖHRA, film, który znalazł się w konkursie głównym na MFF w Berlinie, to fascynujący obraz Europy, widzianej poprzez i zarazem wbrew narodowym stereotypom. "Mieszkam w Berlinie, spędziłem trochę czasu w Santiago de Compostela, mam przyjaciół w Stambule, a w Moskwie byłem kilkakrotnie. Poza tym nie wyobrażałem sobie filmu o Europie bez Moskwy" - tłumaczył młody reżyser dobór stolic, które portretuje w swoim filmie. Od początku klamrą spinającą obraz miał być mecz piłki nożnej: "Piłka nożna jest prosta, mecze oglądają wszyscy bez względu na religię i światopogląd. Myślę, że jest w tym jakaś poezja" - mówił Stöhr prorokując za chwilę: "Pewnego dnia będziemy mieć Stany Zjednoczone Europy, gdzie znajdzie się zarówno Moskwa jak i Stambuł. Jak będziemy się porozumiewać? Po hiszpangielsku, czy w anglo-deutsch? Może we franglais albo frallemand? Obstawiam europejski angielski, okraszony leitmotiv i kaputt ze siestą, ciao i chill-outem, a także nasdrovje i merhaba".

"Jeden dzień w Europie" okazał się udanym debiutem. Trzy lata później reżyser zrealizował porywający obraz "Berlin Calling" - transową opowieść o uzależnionym od narkotyków DJ-u, który zatraca się w swojej gonitwie po muzycznych klubach i jego dziewczynie, która zawiedzioną miłość leczy u dawnej kochanki.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...