Ale kino+
alekino+
Film. Jeden odchodzi, drugi zostaje

Jeden odchodzi, drugi zostaje

L'un reste, l'autre part
komediodramat, Francja, 2005, 95 min.
reżyseria: Claude Berri
obsada: Aissa Maiga, Charlotte Gainsbourg, Daniel Auteuil, Miou-Miou, Nicolas Lebovici, Pierre Arditi
Premiera w Ale kino+: 31.08.2011 r.
3.00
343
3 głosy | 588 miejsce w rankingu
Jeden odchodzi, drugi zostaje

Alain (Pierre Arditi) i Daniel (Daniel Auteuil) przyjaźnią się od lat. Ich żony również znają się i lubią. Idylla kończy się, kiedy panowie - w tym samym niemal czasie - zakochują się w młodszych kobietach.

Alaina oczarowuje Farida (Aissa Maiga), którą zatrudnia w swoim sklepie. Nie umie jednak zostawić żony, więc jego życie zamienia się w nieustanne lawirowanie między dwiema kobietami. Daniel, równocześnie z miłosnym uniesieniem, przeżywa rodzinną tragedię. Jego syn Julien (Nicolas Lebovici), zdolny pianista, ma poważny wypadek motocyklowy. Osobą, z którą Daniel dzieli rozpacz z powodu syna, staje się jednak nie żona Anne-Marie (Miou-Miou), ale młodsza od niego Judith (Charlotte Gainsbourg), która również jest mężatką. Jeden z nich uzna, że to, co czuje do młodszej kobiety, to tylko przelotna fascynacja i "dzięki" romansowi odkryje, jak bardzo kocha żonę. Drugi postanowi odejść, mimo bólu rozstania i poczucia, że zawodzi rodzinę.

"Sam przeżyłem sytuację, w której znajdują się filmowi bohaterowie. Zanim jednak poczułem, że mogę sfilmować część swojego życia, chciałem odczekać, aż nabiorę do tej sprawy dystansu. Ponadto mój przyjaciel opowiedział mi historię swojego skoku w bok. Jego romans skończył się jednak inaczej, niż mój" - mówił reżyser CLAUDE BERRI o genezie filmu. Berri, jedna z czołowych postaci francuskiej kinematografii, to przede wszystkim uznany producent, który stoi za takimi filmami, jak "Niedźwiadek" i "Kochanek" Jeana-Jacques'a Annauda czy "Królowa Margot" Patrice'a Chéreau, ale też aktor ("Asterix i Obelix: Misja Kleopatra"), kompozytor ("Kobietki") i scenarzysta większości swoich filmów. Komediodramat "Jeden odchodzi, drugi zostaje" to - mimo lekkiej formy - najbardziej osobisty film twórcy. "Historia Daniela jest zainspirowana moim własnym życiem. Ale gdzie zaczyna się, a gdzie kończy autobiografia? Chyba każdy z nas stanął wobec podobnej rozterki. W filmie ożywiam matkę moich dzieci i mojego syna, którzy już nie żyją" - wyznawał Berri podczas konferencji prasowej. Reżyser przyznał też, że na scenariusz miały również wpływ przeżycia aktorów, których zaangażował.

Nicolas Lebovici, który zagrał syna Daniela, w rzeczywistości jest pianistą, dlatego reżyser postanowił dodać ten fakt do opowiadanej w filmie historii. Grę Leboviciego usłyszeć możemy podczas otwierającego film recitalu, który Julien zorganizował tylko po to, aby doprowadzić do spotkania rodziców. Miou-Miou - aktorka znana m.in. z filmów Louisa Malle'a - od początku była typowana do roli zdradzanej żony Daniela. "Według mnie Miou-Miou jest doskonałym wcieleniem matki moich dzieci. Ci, którzy ją znali szybko się o tym przekonają. Zmartwiłoby mnie bardzo, gdyby nie chciała zagrać tej roli" - uzasadniał swój wybór sam reżyser. Największe gwiazdy "Jeden odchodzi, drugi zostaje" to jednak bez wątpienia Daniel Auteuil i Charlotte Gainsbourg. Auteuil, jeden z najpopularniejszych francuskich aktorów, laureat BAFTY, nagrody aktorskiej w Cannes za "Ósmy dzień" i dwóch Europejskich Nagród Filmowych (m.in. za "Ukryte") rolą w filmie Berriego udowodnił po raz kolejny, że w przekonujący sposób umie stworzyć postać jednocześnie zabawną i tragiczną. Dla Charlotte Gainsbourg, aktorki znanej szerokiej publiczności z "21 gramów" Alejandro Gonzáleza Inarritu, udział w filmie Berriego był kolejnym ważnym krokiem w stronę światowego kina. Następny film, w którym zagrała - "Leming" Dominika Molla - pokazywany był w konkursie głównym w Cannes i trafił do kin większości krajów Europy, a nawet Azji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...