Ale kino+
alekino+
Film. JEDNA JEDYNA

JEDNA JEDYNA

She's the One
komedia, USA, 1996, 96 min.
reżyseria: Edward Burns
obsada: Cameron Diaz, Edward Burns, Jennifer Aniston, Mike McGlone
Premiera w Ale kino+: 22.03.2008 r.
4.25
343
17 głosy | 101 miejsce w rankingu

Reżyser kultowych, nagrodzonych w Sundance "Piwnych rozmów braci McMullen" znów sięga do swoich irlandzkich korzeni tworząc pogmatwaną rodzinną historię, w której kluczowe role pełnią dwie piękne kobiety - w tych rolach Jennifer Aniston i Cameron Diaz.

Irlandzka rodzina Fitzpatricków mieszka w Nowym Jorku. Pan Fitzpatrick (John Mahoney) głowa rodziny, emerytowany strażak i amator łowienia ryb, słynie z dawania niezbyt mądrych "życiowych" rad swoim dwóm dorosłym synom, Mickeyowi (Edward Burns) i Francisowi (Mike McGlone). Dewizą seniora jest przede wszystkim zasada: "Rób to, co czyni cię szczęśliwym". Zgodnie z tą mądrością Mickey zwleka z ustatkowaniem się i znalezieniem stałej pracy. Na życie zarabia jako taksówkarz. Pewnego dnia ma zawieźć do Nowego Orleanu studentkę Hope (Maxine Bahns). Wspólny kurs kończy się... potajemnym ślubem, o który najwięcej pretensji ma Francis - zły, że nie został drużbą brata. Francis z kolei przeżywa małżeński kryzys. Swoją żonę Renee (Jennifer Aniston) zdradza z koleżanką z pracy, maklerką Heather (Cameron Diaz), która - jak się okazuje - kilka lat temu spotykała się również z Mickeyem. I to on właśnie przypadkiem wpadnie na trop małżeńskiej zdrady swojego zawsze świecącego dobrym przykładem brata.

"Jedna jedyna" to drugi film, w którym EDWARD BURNS, aktor znany m.in. z "Szeregowca Ryana" czy "Holiday", łączy rolę scenarzysty, reżysera i aktora. We wszystkich tych funkcjach twórca zadebiutował z powodzeniem rok wcześniej w obrazie "Piwne rozmowy braci McMullen" (1995) nagrodzonym przez jury festiwalu w Sundance i statuetką Independent Spirit Award. W "Jednej jedynej" Burns, którego rodzina również ma irlandzkie korzenie, przemycił wiele faktów i doświadczeń z własnego życia. Ojciec aktora również - jak głowa rodziny Fitzpatricków - nosił mundur (tyle, że policjanta a nie strażaka) i uwielbiał łowić ryby. Reżyser ma także brata i byłą narzeczoną, która - jak postać grana przez Cameron Diaz - nosi imię Heather (chodzi o Heather Graham). "To świat, który znam. W irlandzkiej rodzinie wszyscy są sobie bardzo bliscy, zwłaszcza ojciec i syn" - wyjaśniał Burns w wywiadach. Reżyser często sięga do kwestii swojego pochodzenia, tak jak zawsze niemal w swoich filmach nawiązuje do nowojorskiej Long Island - wyspy na której się wychował. "Czuję, że amerykańscy Irlandczycy to zapomniana mniejszość. Nikt inny nie robi o nich filmów. Woody Allen i Paul Mazursky kręcą filmy o amerykańskich Żydach, Martin Scorsese i Francis Coppola portretują Włochów amerykańskiego pochodzenia, Spike Lee i John Singleton zajmują się problemami Afro-Amerykanów. A co z Irlandczykami?" - pytał Burns podczas konferencji prasowej.

W "Jednej jedynej" reżyser sam postanowił wcielić się w postać Mickeya, którego brata zagrał w filmie Mike McGlone, aktor debiutujący właśnie w "Piwnych rozmowach braci McMullen". Do obsady dołączyła chętnie udzielająca się w kinie niezależnym Jennifer Aniston i Cameron Diaz, z którą reżyser spotkał się później na planie "Holiday". W seniora rodu wcielił się natomiast John Mahoney, znany przede wszystkim z serialu "Frasier", za który otrzymał dwie nominacje do Złotych Globów i kolejne dwie do nagrody Emmy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...