Ale kino+
alekino+
Film. JEFFREY

JEFFREY


komediodramat, USA, 1995, 89 min.
reżyseria: Christopher Ashley
obsada: Michael T. Weiss, Patrick Stewart, Robert Klein, Sigourney Weaver, Steven Weber
Premiera w Ale kino+: 24.06.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 37 miejsce w rankingu

Niepoprawna politycznie gejowska komedia romantyczna, stawiająca niebanalne pytanie: czy można zachować radość życia w epoce AIDS?

Jeffrey (Steven Weber) to młody, uzależniony od seksu gej. Wielbiciel łóżkowych ekscesów i erotycznych eksperymentów zdaje sobie jednak sprawę, że w jego przypadku seks podszyty jest śmiercią. W obawie przed zarażeniem wirusem HIV postanawia zrezygnować z seksu i nauczyć się czerpać przyjemności z czegoś innego. Pech chce, że tuż po złożonej obietnicy celibatu Jeffrey poznaje mężczyznę swoich snów Steve'a (Michael T. Weiss), który wydaje się nim bardzo zainteresowany. Jeffrey opiera się uczuciu, bo zdaje sobie sprawę, że jeśli podda się urokowi Steve'a, złamie swoją przysięgę. Seksapil poznanego mężczyzny okazuje się jednak silniejszy. Wtedy właśnie wychodzi na jaw, że boski Steve jest nosicielem wirusa HIV.

Debiutancki film CHRISTOPHERA ASHLEYA powstał na kanwie off-broadwayowskiej sztuki Paula Rudnicka, pisarza i dramaturga, jednego ze scenarzystów "Rodziny Adamsów" (1991), który pod pseudonimem "Libby Gelman-Waxner" pisuje satyryczne recenzje filmowe do miesięcznika "Premiere". Gejowska komedia Ashleya wzbudziła zresztą sporo kontrowersji swoją polityczną niepoprawnością i odważnym humorem - bohaterowie-geje z upodobaniem żartują sobie zarówno z AIDS, jak i z homoseksualnych skłonności katolickich księży. W główne role wcielili się trzej aktorzy, którzy szerokiej publiczności znani są głównie z popularnych seriali. Steven Weber zapamiętany został przez widownię jako pilot Brian Hackett z sitcomu "Skrzydła", choć wystąpił m.in. w "Sublokatorce" (1992) Barbeta Schroedera czy "Zostawić Las Vegas" (1995) Mike'a Figgisa, a Michael T. Weiss, odtwórca roli Steve'a, to główny aktor znanego również w Polsce serialu "Kameleon". W obsadzie "Jeffreya" znalazł się też Patrick Stewart, odtwórca roli Sterlinga, starszego geja, który z miłości ryzykuje swoje zdrowie (jego partner jest seropozytywny). Stewart, jeden z najbardziej znanych aktorów Broadwayu, choć ma na koncie dziesiątki ról kinowych i telewizyjnych (m.in. "X-Men", "Moby Dick" czy "Robin Hood: Faceci w Rajtuzach") w pamięci widzów pozostanie kapitanem Jeanem-Lukiem Picardem z serialowego hitu "Star Trek", którego jest również współreżyserem i producentem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...