Ale kino+
alekino+
Film. JEGO TYP KOBIETY

JEGO TYP KOBIETY

His Kind of Woman
thriller, USA, 1951, 115 min.
reżyseria: John Farrow
obsada: Jane Russell, Robert Mitchum, Tim Holt, Vincent Price
Premiera w Ale kino+: 22.10.2007 r.
3.50
343
7 głosy | 222 miejsce w rankingu

Zniewalająca piosenkarka rozkochuje w sobie upadłego hazardzistę, którego do luksusowego kurortu zwabił deportowany z USA gangster. Robert Mitchum musi odgadnąć komu i dlaczego zależy na... jego twarzy.

Nick Ferraro (Raymond Burr), deportowany mafioso, pilnie musi wrócić do Stanów Zjednoczonych. Obmyśla więc plan swojego come backu, w którym kluczową rolę odegrać ma nałogowy hazardzista Dan Milner (Robert Mitchum), któremu ostatnio za rzadko dopisuje szczęście. Nick zwabia go do swojej luksusowej posiadłości Baja California w Meksyku. W drodze do kurortu Dan poznaje Leonore Brent (Jane Russell), piękną i aktualnie bezrobotną piosenkarkę, która zdecydowanie "jest w jego typie". Na miejscu, pośród snobistycznego towarzystwa bawiącego się w Baja California, Dan orientuje się, że wszyscy coś przed nim udają. Jedyną osobą, która nikogo nie odgrywa wydaje się - paradoksalnie - marny aktor, Marc Cardigan (Vincent Price), z którym Dan w końcu się zaprzyjaźnia. Nawet dręcząca zmysły hazardzisty Leonore nie mówi mu całej prawdy. Na przykład tego, że dużo ważniejsze od kariery muzycznej jest dla niej znalezienie bogatego męża. Gospodarz tymczasem zaczyna przygotowania do... operacji plastycznej. Dzięki niej ma zamiar przyjąć tożsamość kogoś, kto zupełnie się tego nie spodziewa.

Zrealizowany na czarno-białej taśmie kryminał "Jego typ kobiety" pod względem burzliwej realizacji mógłby równać się z samym "Przeminęło z wiatrem", na którego planie dochodziło do ciągłych zmian scenarzystów i reżyserów, a sam producent, David O. Selznick, na nogach trzymał się tylko dzięki mocnym środkom wspomagającym. Producent "Jego typu kobiety", Howard Hughes, nie był zadowolony z końcowego efektu zdjęć, jakie zrealizował reżyser JOHN FARROW, laureat Oscara za scenariusz do "W 80 dni dookoła świata". Wiele scen zostało wyciętych, a na ich miejsce pojawiły się nowe ujęcia dokręcone przez Richarda Fleischera, twórcę "20 000 mil podmorskiej żeglugi", "Tora! Tora! Tora! - Atak na Pearl Harbour" i nagrodzonego Oscarem dokumentu "Design for Death". Hughes powołał też zespół scenarzystów, którzy mieli poprawić scenariusz. Tak do istniejącego skryptu Franka Fentona i Jacka Leonarda dodanych zostało wiele nowych stron, na co Farrow, podpisujący ostatecznie film, nie miał już żadnego wpływu.

Mimo całego zamieszania film okazał się komercyjnym sukcesem, a Robert Mitchum, grający główną rolę, po raz kolejny udowodnił, że jak nikt inny potrafi grać zepsutych, ale uroczych facetów, którymi zachwycali się wielbiciele filmów noir. Mitchumowi towarzyszyła ówczesna piękność Jane Russell, nagrodzona wiele lat później w Berlinie honorową Berlinale Camera za całokształt osiągnięć filmowych. Publiczność do zobaczenia kryminału w kinie zachęcał natomiast odważny plakat z parą głównych bohaterów, podpisany "Najgorętsza kombinacja jaką kiedykolwiek pokazano na ekranie".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...