Ale kino+
alekino+
Film. JEJ DROGA

JEJ DROGA

Na putu
dramat, Bośnia i Hercegowina, 2010, 100 min.
reżyseria: Jasmila Žbanić
obsada: Ermin Bravo, Leon Lučev, Leon Lučev, Mirjana Karanović, Zrinka Cviteąić
Premiera w Ale kino+: 20.10.2011 r.
5.00
343
10 głosy | 373 miejsce w rankingu

"Jej droga" to historia o zakochanej kobiecie, która musi znaleźć swoją drogę życia, gdy jej ukochany wybiera ścieżkę religijnej przemiany. Film prezentowany w konkursie głównym na Berlinale 2010.

Luna i Amar to kochająca się para młodych Bośniaków, która musi stawić czoła przeciwnościom losu zagrażającym ich związkowi. Dowiadują się, że aby zachować nadzieję na upragnione dziecko, powinni porzucić rozrywkowy tryb życia. Co gorsza, Amar zostaje zwolniony z pracy za nadużywanie alkoholu. Załamanemu mężczyźnie pomocną dłoń podaje kolega z wojska, który przeszedł na wahabizm - radykalną odmianę islamu. Pozornie niewinna praca nauczyciela informatyki sprawia, że również Amar odnajduje sens życia w świecie ortodoksyjnej religii. Przestaje pić, palić, zaczyna regularnie się modlić i uczestniczyć w życiu wahabickiej wspólnoty. Także od Luny wymaga przyjęcia surowych zasad swojej nowej religii, w której kobieta jest całkowicie podporządkowana mężczyźnie. Luna próbuje zrozumieć ukochanego, który pragnie zostać "lepszym człowiekiem", nie zamierza jednak pozwolić, by "obce" zasady rządziły ich wspólnym życiem.

Reżyserka Jasmila Žbanić doskonale uchwyciła dramat młodej kobiety starającej się zrozumieć nieznaną jej, wrogą wobec kobiet filozofię wahabitów. Czy kompromis z ortodoksyjną religią jest możliwy? Zagubiona Luna zaczyna wątpić we wszystko, w co dotychczas wierzyła, nawet w pragnienie posiadania dziecka...

Większość mieszkańców Bośni i Hercegowiny to bośniaccy muzułmanie. Część przestrzega religijnych przykazań (zakaz picia alkoholu, modlitwa), inni mają do nich dosyć liberalne podejście. Te dwie postawy można nieraz zaobserwować nawet w tej samej rodzinie. Na podstawie własnych doświadczeń reżyserka postanowiła pokazać, jak w Bośni celebruje się islamskie święto Eid. Choć pokolenie jej rodziców zostało wychowane w socjalistycznym kulcie ateizmu, to zachowało szacunek i chęć obchodzenia ważnych religijnych świąt. Święta te mają też typowy dla bałkańskich tradycji charakter. Taka radosna biesiada kłóci się z przykazaniami radykalnego islamu, którego popularność wzrasta w Bośni od czasów wojny. - Po zakończeniu konfliktu bośniaccy muzułmanie, którzy przeżyli ludobójstwo, znaleźli się nagle na jałowej ziemi - stare ideały zostały podeptane razem z prawami człowieka. Dla wielu Bośniaków religia stała się wtedy wygodnym płaszczem ochronnym - mówiła Žbanić.

Bośniacy szukają w islamie odpowiedzi na pytanie, dlaczego ich naród spotkał tak okrutny los i jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wielu dochodzi do wniosku, że ponoszą karę za odejście od rygorystycznych zasad wiary. Dlatego w swych poglądach stają się coraz bardziej radykalni. Są też wrogo nastawieni do wszystkich, którzy żyją inaczej. To przecież ich demoralizacja nie pozwala na zmianę stanu rzeczy. W tym środowisku niespodziewanie znajduje się Amar.- Choć "Jej droga" opowiada w dużym stopniu o problemach wiary to moim celem nie było robienie filmu o religii. Problemem jest religijna transformacja Amara i jej wpływ na jego związek z Luną. Moim celem nie było też atakowanie islamu. Wybrałam tę religię, bo znam ją najlepiej. "Jej droga" mogłaby równie dobrze opowiadać o parze zakochanych, z których jedno przechodzi na ortodoksyjny judaizm, chrześcijański fundamentalizm lub nawet Hare Krishna - mówiła reżyserka.

"Jej droga" jest drugim filmem fabularnym zrealizowanym przez Jasmilę Žbanić. Reżyserka zadebiutowała filmem Grbavica, który zdobył Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie (2006).

FILM ZOSTANIE WYEMITOWANY W FORMACIE 16:9 I Z MOŻLIWOŚCIĄ WYBORU WERSJI JĘZYKOWEJ (LEKTOR LUB NAPISY DO WERSJI ORYGINALNEJ)
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...