Ale kino+
alekino+
Film. JEJ WYSOKOŚĆ AFRODYTA

JEJ WYSOKOŚĆ AFRODYTA

Mighty Aphrodite
komedia, USA, 1995, 95 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Helena Bonham Carter, Michael Rapaport, Mira Sorvino, Woody Allen
Premiera w Ale kino+: 29.11.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 420 miejsce w rankingu
1
2

Zrealizowany tuż po skandalu z Mią Farrow, jeden z najbardziej osobistych filmów Woody'ego Allena. Uczuciowo-erotyczne perypetie mieszkańców Nowego Jorku i postaci ze starożytnych tragedii komentuje jazzujący antyczny chór.

WOODY ALLEN kręcił ten film w wyjątkowym dla siebie momencie - media wciąż ekscytowały się sądowymi awanturami z Mią Farrow, z którą reżyser rozstał się w atmosferze skandalu, a zwłaszcza kontrowersyjnym związkiem z Soon-Yi Previn, adoptowaną córką Farrow. Allen, który kpił sobie wielokrotnie z medialnego szumu, musiał tym razem uciekać przed paparazzi i wyjechać ze Stanów, a ślub z Koreanką wziął dopiero w grudniu 1997 roku w Wenecji. "Jej wysokość Afrodyta" z roku 1996 to w pewnym sensie rozliczenie reżysera z opinią publiczną - jako człowiek oskarżony o erotyczne kontakty ze swoimi dziećmi Woody Allen postanowił nakręcić film w obronie rodziny, który podkreślać miał jednocześnie, że człowiek ma prawo do realizowania własnej seksualności bez względu na opinię pruderyjnego społeczeństwa.

Główny bohater filmu, dziennikarz sportowy Lenny (w tej roli sam Woody Allen), nie bez oporów zgadza się na adopcję - prowadząca galerię sztuki żona Amanda (Helena Bonham-Carter) koniecznie chce mieć dziecko, ale jest tak zajęta własną karierą, że 9-miesięczna ciąża wydaje jej się absurdalną stratą czasu. Adoptowany chłopiec o imieniu Maks (Jimmy McQuaid) spełnia pokładane w nim nadzieje z nawiązką: jest śliczny, a w dodatku ma zadatki na geniusza. Zafascynowany tym Lenny decyduje się odszukać biologiczną matkę chłopca, którą okazuje się nie piękna intelektualistka, ale Linda Ash (Mira Sorvino), prostytutka i aktorka filmów porno o wdzięcznym pseudonimie "Linda Orgazm". Niespecjalnie rezolutną Lindę dziennikarz postanawia jednak sprowadzić na dobrą drogę - wykupuje ją od sutenera, a wkrótce próbuje wyswatać z młodym bokserem Kevinem (Michael Rapaport), który zamiast kobiety lekkich obyczajów wolałby jednak żonę porządną, czyli nijaką, pozbawioną ambicji i gotową do ciężkiej pracy. Pochłonięty Lindą Lenny przekonuje się szybko, że coraz większy kryzys przeżywa jego własne małżeństwo. Amanda niechętnie spędza czas w domu, nie ma czasu, by powiedzieć synowi "dobranoc", za to ochoczo angażuje się w romans z mężczyzną, który może zainwestować pieniądze w jej galerię sztuki.

O ile fabuła komedii "Jej wysokość Afrodyta" znów opowiada o zagubionym neurotyku i uczuciowo-erotycznych perypetiach współczesnych mieszkańców Nowego Jorku, o tyle forma filmu była dla widzów zaskoczeniem. Ni stąd ni zowąd pojawiają się tu antyczne postaci Kassandry, Jokasty czy Edypa, Zeus każe nagrywać wiadomości na automatycznej sekretarce, a Tejrezjasz czyści nowojorskie chodniki. Wszystkie wydarzenia - jak w greckich tragediach Sofoklesa czy Eurypidesa - komentuje chór, który Allen włącza do akcji na zasadzie parodii. W "Jej wysokość Afrodyta" przypomina on raczej musicalowy zespół taneczno-wokalny, który wykonuje współczesną, ludową muzykę grecką, a nawet jazzowe standardy (plenerowe sceny kręcone były w autentycznym, starożytnym teatrze w Taorminie). Nietypowym Przewodnikiem chóru jest zresztą F. Murray Abraham, który po roli ponurego Salieriego z "Amadeusza" Milosza Formana udowadnia komediowy talent - w jednej ze scen wręcza na przykład Lenny'emu ołówek, by ten mógł coś zanotować.

W telewizyjnym wywiadzie z 2005 roku Woody Allen przyznał, że w roli Amandy, swojej filmowej żony, zamierzał obsadzić Mię Farrow, choć ta niedługo wcześniej oskarżyła go publicznie (i w sądzie) o seksualne molestowanie nieletniej. "Zwariowałeś?!" - miała odpowiedzieć na to Juliet Taylor, reżyser castingu. Ostatecznie Amandę zagrała Helena Bonham Carter, kojarzona głównie z występami w kostiumowych filmach Jamesa Ivory'ego (m.in. "Howards End"). Największe brawa zebrała jednak za swoją rolę Mira Sorvino. Powierzając jej postać nierozgarniętej prostytutki Allen wykorzystał nieodparty urok, poczucie humoru, ale też specyficzny głos Sorvino - aktorka otrzymała za swój występ Złoty Glob i Oscara i ugruntowała - po roli w "Quiz Show" (1994) Roberta Redforda - pozycję gwiazdy amerykańskiego kina.

"Jej wysokość Afrodytę" traktowano jako błyskotliwy żart, postmodernistyczną grę z konwencjami, ale przede wszystkim osobistą spowiedź Woody'ego Allena, nominowanego za scenariusz do Oscara. Chociaż film przeniknięty jest ironią i obfituje w uroczo zabawne sytuacje i dialogi, dominuje w nim wyrozumiałość dla ludzkich słabości. Allen śmieje się z własnych lęków, niespełnień i dziwactw (na ekranie nie ma oporów przed całowaniem dużo młodszych aktorek), ale też nie boi się w żartobliwym tonie wzywać do tolerancji i przyjaźni. W czasie, gdy miał przeciwko sobie niemal całą Amerykę, a prasa nie zostawiała na nim suchej nitki, on sam zakończył swój film prowokacyjnym wyznaniem śpiewanym w finale przez jazzujący chór: "Życie jest piękne!". Nikt z widzów nie miał zresztą wątpliwości, że za ekranowym Lennym kryje się sam Woody Allen. Nieopatrznie potwierdziła to nawet Mira Sorvino, filmowa Linda, która w jednej ze scen zwraca się do bohatera: "Woody...".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...