Ale kino+
alekino+
Film. Jeniec Europy

Jeniec Europy


film historyczny, Polska/Francja, 1989, 116 min.
reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
obsada: Maria Gładkowska, Roland Blanche, Vernon Dobtcheff
Premiera w Ale kino+: 30.04.2013 r.
343
Jeniec Europy

Oparty na prozie Juliusza Dankowskiego film ukazuje ostatnie lata życia Napoleona Bonaparte, które spędził na wygnaniu na Wyspie Świętej Heleny.

Po przegranej bitwie pod Waterloo Napoleon Bonaparte (Roland Blanche) oddaje się w ręce wojsk angielskich. Decyzją sprzymierzonych przeciwko Francji mocarstw zostaje zesłany na położoną na Oceanie Atlantyckim Wyspę Świętej Heleny. Otrzymuje tam do dyspozycji niewielką posiadłość Longwood, która pozostaje pod ciągłym nadzorem. Mimo wygnania Bonaparte wciąż ma poczucie władzy i obowiązku spełniania wojskowej etykiety, do których przywykł przez lata swojej świetności. Wymaga tego również od towarzyszącej mu świty. Gdy na wyspę przybywa jej nowy gubernator Hudson Lowe (Vernon Dobtcheff), Napoleon odmawia przyjęcia gościa w swojej posiadłości, zmuszając go do złożenia podania o audiencję. Od tej chwili między gubernatorem i Napoleonem rozpoczyna się cicha wojna. Bonaparte obawia się, że Lowe zamierza go zamordować, Lowe jest natomiast przekonany, że jeniec planuje ucieczkę z wyspy.

"Jeniec Europy" to film zmarłego w 2007 roku JERZEGO KAWALEROWICZA, reżysera i scenarzysty o imponującym dorobku. Wymienić należy choćby kultowy "Pociąg" z 1959 roku ze Zbigniewem Cybulskim i nagrodzoną w Wenecji Lucyną Winnicką (wówczas żoną reżysera), walczącą o Złotą Palmę i wyróżnioną nagrodą specjalną canneńskiego jury "Matkę Joannę od Aniołów" (1961), czy nominowanego do Oscara "Faraona" (1966). Ostatnim filmem Kawalerowicza była nakręcona w 2001 roku superprodukcja historyczna "Quo vadis".

Film "Jeniec Europy" powstał w 1989 roku, siedem lat po doskonale przyjętej "Austerii". Zdjęcia powstały w Polsce, Bułgarii, Francji i na terenach byłego Związku Radzieckiego. Podobnie, jak w większości swoich produkcji, i tym razem reżyser zdecydował się na adaptację prozy, opierając scenariusz na powieści Juliusza Dankowskiego. Film jest polsko-francuską koprodukcją. W rolach głównych wystąpili aktorzy francuscy - Roland Blanche, Vernon Dobtcheff i Didier Flamand.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...