Ale kino+
alekino+
Film. JENTŁ

JENTŁ

Yentl
film muzyczny, USA/Wlk. Brytania, 1983, 128 min.
reżyseria: Barbra Streisand
obsada: Amy Irving, Barbra Streisand, Mandy Patinkin, Nehemiah Persoff
Premiera w Ale kino+: 3.04.2009 r.
4.50
343
9 głosy | 392 miejsce w rankingu
JENTŁ

Musical "Jentł" to jeden z najciekawszych filmów lat 80., nieprawdopodobna historia młodej Żydówki, która przebrana za chłopca zaczyna studia w szkole talmudycznej. W roli głównej olśniewająca Barbra Streisand, nagrodzona Złotym Globem za reżyserię.

Początek XX wieku. Siedemnastoletnia Żydówka, Jentł (Barbra Streisand), marzy o studiach. Marzenie wydaje się szalone - żydowskie prawo broni kobietom dostępu do nauki, co wyraziście podkreśla scena, w której uliczny sprzedawca oferuje "poważne" książki mężczyznom, a te z obrazkami - paniom. Jentł jednak nie daje za wygraną. Po śmierci ukochanego ojca ścina włosy, bandażuje piersi i przebrana jako Anschel rusza na egzamin do szkoły talmudycznej. Po drodze poznaje Avigdora (Mandy Patinkin), z którym wkrótce się zaprzyjaźnia. Avigdor traktuje Anschela jak najlepszego kolegę. Tymczasem Jentł - wciąż skrywając swoją prawdziwą tożsamość pod męskim przebraniem - zaczyna pałać do Avigdora uczuciem znacznie poważniejszym. Przed wyznaniem prawdy Jentł powstrzymuje marzenie, które wreszcie się ziściło - jako Anschel zostaje przyjęta na naukę do rabina. Z czasem jednak sytuacja się komplikuje: Avigdor stara się o rękę Hadass (Amy Irving). Rodzice Hadass nie są przychylni Avigdorowi i dużo lepszą partię upatrują w Anschelu. Anschel nie chce jednak słyszeć o małżeństwie - z wiadomych powodów. Wobec błagań Avigdora jednak mięknie. Tak pokrętny los stawia Jentł przed wyborem, który zmieni całe jej życie.

Przeniesienie na ekran musicalu, który w 1975 w Eugene O'Neil Theater grany był przez 223 wieczory, było jednym z największych marzeń BARBRY STREISAND. Od momentu, kiedy Streisand udało się kupić prawa do "Jentł" - opowiadania Isaaca Bashevisa Singera - do premiery filmu minęło jednak 10 lat. Dlaczego aż tyle? Marzenie dojrzałej aktorki, która w żydowskim musicalu chciała zagrać 17-letniego chłopca, Hollywood uznało za szaleństwo równe marzeniom Żydówki, która na początku XX wieku chciała uczyć się w szkole talmudycznej. Streisand - tak jak jej bohaterka - nie poddała się jednak i w 1979 zaczęła prace nad "Jentł".

Film wszedł na ekrany w 1983. Streisand nie tylko zagrała w nim główną rolę - została również reżyserem, współscenarzystą i producentem filmu. Jako 41-latka wiarygodnie wcieliła się w 17-letniego Żyda, olśniła jak zwykle głosem - oprawionym w kompozycje samego Michela Legranda - i zdobyła Złoty Glob za reżyserię. Film zdobył również Oscara za muzykę, cztery nominacje (m.in. dla Amy Irving za najlepsza role drugoplanową) oraz nagrodę włoskich dziennikarzy, którzy uznali Streisand za najlepszego debiutującego reżysera filmu zagranicznego.

Mimo obaw producentów, amerykańska publiczność przyjęła "Jentł" entuzjastycznie. Ładnie określił to Roger Ebert, wielki amerykański krytyk, który dał się zauroczyć opowieści "Jentł" i niezwykłemu głosowi Streisand: "Jak wszystkie wielkie fabuły, również i ta wyrasta z konkretnego czasu i miejsca. Ale swoją siłę bierze z uczuć, które są uniwersalne. Chyba każdy z nas chciał kiedyś zrobić coś, czego mu zabraniano i pewnie każdy z nas kochał kiedyś niewłaściwą osobę z zupełnie słusznych powodów".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...