Ale kino+
alekino+
Film. JEROZOLIMA

JEROZOLIMA

Jerusalem
dramat, Szwecja/Dania/Norwegia/Islandia/Finlandia, 1996, 168 min.
reżyseria: Bille August
obsada: Lena Endre, Maria Bonnevie, Max von Sydow, Olympia Dukakis, Pernilla August, Ulf Friberg
Premiera w Ale kino+: 14.07.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 161 miejsce w rankingu

Pod wpływem charyzmatycznego księdza grupka Szwedów z maleńkiej wsi postanawia zmienić swoje życie i zamieszkać w Ziemi Świętej. Koprodukcja wszystkich krajów Skandynawii z międzynarodową obsadą: Marie Bonnevie, Olympią Dukakis i wielkim Maxem von Sydowem.

Szwecja na początku XX wieku. W niewielkiej wiosce rozkwita uczucie między Gertrud (Maria Bonnevie) i Ingmarem (Ulf Frieberg). Kiedy Ingmar wyjeżdża na całą zimę, na wioskę spływa fala nowej religijności, która odmieni życie młodych. Gertrud, jak wielu innych, ulega fascynacji nową wiarą i głoszącym ją charyzmatycznym księdzem (Max von Sydow). Ten namawia mieszkańców, aby wraz z nim wyemigrowali do Palestyny, szukać tam religijnego oczyszczenia. Na podróż decyduje się siostra Ingmara i - aby zdobyć środki na rozpoczęcie nowego życia - sprzedaj dom, który od pokoleń należał do ich rodziny. Załamany Ingmar szuka sposobu odzyskania domu. Wreszcie, zdesperowany decyduje się ożenić z córką nowego właściciela, obojętną mu Barbro (Lena Endre). Zraniona Gertrud w odwecie opuszcza wieś i podąża za pielgrzymującymi do Jerozolimy. Ingmar, nieszczęśliwy w małżeństwie, wkrótce zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki popełnił błąd i podąża jej śladem.

"Jerozolima" to adaptacja powieści cenionej w swoim czasie Selmy Lagerlof (1858-1940), szwedzkiej pisarki i laureatki literackiej Nagrody Nobla. Do dziś popularność zachowały dwie jej książki: kierowana do dzieci "Cudowna podróż" i saga "Goesta Berling", w której ekranizacji jedną ze swoich pierwszych ważnych ról zagrała Greta Garbo. W pamięci Szwedów Lagerlöf zachowała się jako pozytywistka, która umiejętnie i atrakcyjnie dla czytelnika umiała łączyć religijność z patriotyzmem. Dowodem na to są utrzymane w mistycznej aurze "Legendy Chrystusowe" i właśnie dwutomowa "Jerozolima". Dla jej ekranizacji siły połączyły wszystkie państwa Skandynawii: Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia i Islandia, a za kamerą stanął drugi po Bergmanie skandynawski reżyser - znakomity BILLE AUGUST, trzykrotnie nagradzany w Berlinie i dwukrotnie w Cannes reżyser głośnego "Domu dusz" z Meryl Streep, Jeremym Ironsem, Winoną Ryder i Antonio Banderasem.

Przesiąknięty atmosferą skandynawskiej sagi film, powstał ogromnym nakładem kosztów i wysiłku, z wielką starannością i międzynarodową obsadą, w której znaleźli się m.in. Max von Sydow, jeden z ulubionych aktorów Augusta (ich wspólny film "Pelle zwycięzca" zdobył Złotą Palmę), Olympia Dukakis, laureatka Oscara za "Wpływ księżyca", Maria Bonnevie, uznana dzięki rolom w "Księdze Diny" i "Rekonstrukcji" oraz Pernilla August, nagrodzona w Cannes za rolę w "Dobrych chęciach" Augusta.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...