Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. JERRY MAGUIRE

JERRY MAGUIRE

Jerry Maguire
dramat obyczajowy, USA, 1996, 130 min.
reżyseria: Cameron Crowe
obsada: Cuba Gooding Jr., Kelly Preston, Renée Zellweger, Tom Cruise
Premiera w Ale kino+: 19.03.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 43 miejsce w rankingu

Głównym atutem filmu jest nominowany do Nagrody Akademii Tom Cruise jako tytułowy Jerry Maguire - wygadany, gładki w obyciu i cyniczny agent sportowy, którego nagle dopadają wyrzuty sumienia. Ten rekin w garniturze, to ja? Jak do tego doszło? - pyta sam siebie pewnej nocy i zaczyna analizować swoje dotychczasowe życie.

W rezultacie powstaje esej "The Things We Think and Do Not Say: The Future of Our Business" ("O czym myślimy, ale nie mówimy głośno: Przyszłość naszego biznesu") - atakujący metody działania agencji sportowej, w której bohater pracuje. Jerry jest na tyle zapatrzonym w siebie egocentrykiem, że wspaniały, jego zdaniem, esej rozsyła do wszystkich współpracowników i przełożonych. Jak to się kończy - wiadomo: zostaje wyrzucony na bruk, a jedyną osobą, która decyduje się poświęcić swój stołek i stanąć w obronie Maguire'a jest skromna księgowa Dorothy (Rennee Zellweger). Dorothy, mimo, iż samotnie wychowuje kilkuletniego synka (w tej roli wzruszający sześciolatek Jonathan Lipnicki), chce uciec od rutyny dnia codziennego i zrobić "coś" ze swoim życiem. W przedsięwzięciu Jerry'ego widzi swoją ostatnią szansę. Problem w tym, że ich jedynym klientem jest zblazowany i pazerny na milionowe kontrakty futbolista Rod (Cuba Gooding Jr w popisowej roli, nagrodzonej Oscarem dla najlepszego aktora drugoplanowego).

Cruise jak żaden inny pierwszoligowy aktor sprawdza się w rolach zarozumiałych bufonów. Jako wijący się jak fryga Jerry Maguire pokazuje co naprawdę potrafi i gra tak, że zapiera dech w piersiach. Podobnie zresztą jak Renee Zellweger w swojej pierwszej dużej roli -późniejsza odtwórczyni postaci Bridget Jones mimiką i gestem potrafi wyrazić więcej niż niejedna gwiazda długim miłosnym monologiem. Reżyser Cameron Crowe (m.in. "Vanilla Sky") jest zresztą znany jako mistrz kreowania kilkoma zaledwie ujęciami wielowymiarowych postaci drugoplanowych. W "Jerry Maguire" pojawia się cała plejada znanych postaci świata amerykańskiego sportu: komentatorów, trenerów i gwiazd futbolu. Crowe unika jednak mielizn filmów sportowych i tak zręcznie wplata sekwencje futbolowe w romantyczną historię uczuć kiełkujących między Dorothy a Jerry'm, że otrzymujemy danie, które usatysfakcjonuje zarówno kibiców jak i kinomanów.

"Jerry Maguire" to czysta magia na celuloidzie i dowód na to, że Hollywood nie tylko nie umarło w latach 90. ale miało się dobrze, ba, wręcz świetnie. Nominowany w pięciu kategoriach do Oscara film Camerona Crowe'a jest świeży, zabawny, romantyczny i wzruszający na tyle, że po końcowych napisach łza w oku kręci się nie tylko beksom i dziewczynom.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...