Ale kino+
alekino+
Film. JESIENNA OPOWIEŚĆ

JESIENNA OPOWIEŚĆ

Conte d'automne
dramat obyczajowy, Francja, 1998, 107 min.
reżyseria: Eric Rohmer
obsada: Alain Libolt, Beatrice Romand, Didier Sandre, Marie Riviere
Premiera w Ale kino+: 21.03.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 606 miejsce w rankingu

Subtelna opowieść o poszukiwaniu pełni życia, sfilmowana przez starego mistrza Nowej Fali.

Magali (Béatrice Romand) jest owdowiałą, niezależną kobietą po czterdziestce, wiodącą spokojne, stabilne życie na południu Francji. Magali nie czuje się jednak szczęśliwa. Jej dzieci usamodzielniają się, coraz bardziej zaczyna odczuwać samotność. "Potrzebuję mężczyzny" - zwierza się najbliższej przyjaciółce, Isabelle (Marie Riviere). Isabelle postanawia działać - w tajemnicy przed Magali umieszcza w jej imieniu ogłoszenie matrymonialne w gazecie.

ERIC RHOMER, nestor pokolenia francuskiej Nowej Fali, to twórca niezwykle metodyczny. Żyje raczej jak urzędnik, niż artysta. Codziennie rano o stałej godzinie wyrusza do pracy, o sztywno określonej porze wraca. Unika wszystkiego co wiąże się z blichtrem filmowego światka, nie uczestniczy w festiwalach. Swoje filmy układa w dokładnie przemyślane serie. "Jesienną opowieścią" zamknął "Cykl czterech pór roku", nad którym pracował przez całe lata 90.

Krytycy pisali, że "Jesienna opowieść" to kino europejskie, intelektualne, a przy tym po ludzku ciepłe. Tak jak inne filmy Rhomera "Jesienna opowieść" jest piękną opowiastką filozoficzną, przebraną w szaty prostej i sympatycznej komedii - to rzecz bardzo inteligentna i bardzo francuska. Rhomer budując swoje fabuły myśli bardziej jak pisarz zgłębiający psychologię swoich postaci, niż jak filmowiec, dla którego najważniejsza jest akcja. Wzorem i inspiracją są dla niego dzieła Balzaka i Prousta.

Scenariusz "Jesiennej opowieści" przyniósł swojemu autorowi nagrodę na MFF w Wenecji 1998.




SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...