Ale kino+
alekino+
Film. JESIENNA PODRÓŻ

JESIENNA PODRÓŻ

Journey from the Fall
dramat, USA, 2006, 129 min.
reżyseria: Ham Tran
obsada: Diem Lien, Kieu Chinh, Long Nguyen, Nguyen Thai Nguyen
Premiera w Ale kino+: 22.11.2007 r.
3.00
343
3 głosy | 383 miejsce w rankingu

Pierwszy od zakończenia tragicznej wojny w Wietnamie zrealizowany w Ameryce film, który opowiada historię koszmarnej drogi do wolności setek tysięcy wietnamskich uchodźców.

"'Jesienna podróż' wydaje się odpowiedzią na 'Łowcę jeleni' Michaela Cimino z 1978 roku. Tran nie gani Cimino, ale przypomina światu, że ci wszyscy statyści, których Robert De Niro mijał na ulicach Sajgonu, szukając Christophera Walkena, również żyją, kochają i cierpią, a ich historie zasługują na to, aby opowiedzieć je światu". - pisał jeden z recenzentów "New York Timesa". "Jesienna podróż", sfinansowana w całości ze środków wietnamsko-amerykańskiej społeczności, jest spontanicznym (większość aktorów nigdy wcześniej nie stała na planie filmowym) i boleśnie szczerym manifestem mniejszości wietnamskiej w Ameryce.

Kiedy 30 kwietnia 1975 roku upadek Sajgonu zakończył trwającą ponad dwadzieścia lat wojnę domową w Wietnamie, rozpoczął się gigantyczny exodus setek tysięcy uchodźców. Long Nguyen (Long Nguyen), oficer pokonanej armii południowowietnamskiej, mimo groźby prześladowań decyduje się jednak pozostać w kraju wraz z rodziną. W niedługim czasie, wraz z milionem innych prześladowanych (żołnierzy, studentów, zakonników, intelektualistów) trafia do obozu reedukacyjnego, którego zadaniem jest złamanie w przetrzymywanych wszelkich objawów wolnej woli. Poddany torturom i pozbawiony nadziei na jakąkolwiek przyszłość w Wietnamie namawia resztę swojej rodziny, aby uciekli do Stanów Zjednoczonych. Jego matka (Kieu Chinh), syn (Nguyen Thai Nguyen) i żona (Diem Lien), przedzierając się przez slumsy, dżunglę i bagna, podejmują desperacką próbę wydostania się z wietnamskiego piekła. Wycieńczonym udaje się wreszcie dostać do Stanów Zjednoczonych - ich Ziemi Obiecanej. W emigranckich dzielnicach Kalifornii odkrywają jednak, że to przed czym uciekali - bezprawie, głód, bieda, przemoc - dosięgło ich również i tu. Tymczasem wycieńczony Long Nguyen postanawia zaryzykować wszystko, aby spróbować dołączyć do rodziny.

Przez trzydzieści lat od upadku Sajgonu los wietnamskich uchodźców był dość konsekwentnie ignorowany przez amerykańskich filmowców - wojna w Wietnamie, pierwsza przegrana wojna Amerykanów, jest zresztą do dziś tematem tabu dla wielkich amerykańskich wytwórni filmowych i Pentagonu. HAM TRAN, reżyser i scenarzysta, swoim błyskotliwym debiutem pełnometrażowym, nagrodzonym w Milan i na Asian First Film Festival, zręcznie wypełnił to białe miejsce w amerykańskiej kinematografii. Swoją opowieść oparł na prawdziwej, choć trudnej do uwierzenia, historii wietnamskiej rodziny, której udało się przetrwać ekstremalną ucieczkę i reedukacyjny obóz. Tran doceniony został już trzy lata wcześniej, kiedy na festiwalu w Ojai i na Angelus Awards Student Film Festival nagrodzono jego krótkometrażowy obraz "The Anniversary". Film ten opowiadał o zmagającym się ze wspomnieniami horroru wojny mnichu, który w rocznicę śmierci swojego brata nie może odgonić duchów przeszłości.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...