Ale kino+
alekino+
Film. Jesienna sonata

Jesienna sonata

Höstsonaten
dramat, Szwecja, 1978, 99 min.
reżyseria: Ingmar Bergman
obsada: Ingrid Bergman, Lena Nyman, Liv Ullmann
Premiera w Ale kino+: 29.07.2013 r.
4.50
343
9 głosy | 40 miejsce w rankingu
Jesienna sonata

"Matka i córka: co za straszliwa kombinacja uczuć, opętania i niszczących sił" mówi Liv Ullmann, ekranowa Eva, dokonując podsumowania tematyki "Jesiennej sonaty". Film Ingmara Bergmana z rewelacyjnymi rolami Liv Ullmann oraz gwiazdy "Casablanki", Ingrid Bergman, został w 1978 roku uhonorowany Złotym Globem i otrzymał dwie oscarowe nominacje.

Eva (Liv Ullmann) i Viktor (Halvar Björk) mieszkają na plebanii w odległym zakątku Szwecji. Kobieta od siedmiu lat nie widziała swojej matki, światowej sławy pianistki Charlotte Andergast (Ingrid Bergman). Gdy po długiej chorobie umiera jej przyjaciel i partner Leonardo, Eva zaprasza matkę, by przyjechała w długą gościnę. Artystka jest zaskoczona i przerażona, gdy dowiaduje się, że Eva opiekuje się swoją fizycznie i intelektualnie niepełnosprawną siostrą, Heleną (Lena Nyman), którą matka wiele lat wcześniej oddała do zakładu opieki. Wzajemną relację dwóch kobiet wyznacza skomplikowana mieszanina sprzecznych uczuć; podziwu i zawodu ze strony Evy, oraz wyrzutów sumienia i pragnienia wolności ze strony Charlotte, która poświęciła życie karierze muzycznej.

"Jesienna sonata" jest drugim po "Jaju węża" filmem zrealizowanym podczas emigracji, na którą INGMAR BERGMAN udał się oburzony oskarżeniami o unikanie podatków w rodzimej Szwecji. Scenariusz filmu, który ostatecznie nakręcono w Norwegii za pieniądze niemieckich producentów, powstał z myślą o Ingrid Bergman, gwieździe kultowej "Casablanki". Już w latach 60. reżyser chciał obsadzić aktorkę w jednym ze swoich filmów, udało się jednak dopiero po ponad dekadzie, a rola w "Jesiennej sonacie" okazała się ostatnim kinowym występem chorej na raka Ingrid. Jak napisał Tadeusz Szczepański w "Zwierciadle Bergmana", "Jesienna sonata" zawiera wątki z życia prywatnego obojga niespokrewnionych ze sobą Bergmanów. Ingrid; która szaleńczo zakochana w Roberto Rossellinim porzuciła w Szwecji pierwszego męża i córkę, oraz Ingmara, który poświęcając życie twórczości filmowej zaniedbywał ośmioro swoich dzieci z różnych związków. Nieprzypadkowo też dwie córki Charlotte Andergast noszą imiona "Eva" i "Lena", tak jak córki reżysera. Rolę młodej Evy zagrała zresztą Linn Ullmann, córka Liv Ullman i Ingmara Bergmana.

W 1979 roku "Jesienna sonata" otrzymała dwie nominacje do Oscara®. Na uznanie Amerykańskiej Akademii Filmowej zasłużyła swoją fantastyczną rolą Ingrid Bergman, a także scenariusz Bergmana. W tym samym roku film uhonorowano Złotym Globem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...