Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Jestem miłością

Jestem miłością

Io sono l'amore (I am love)
melodramat, Włochy, 2009, 120 min.
reżyseria: Luca Guadagnino
obsada: Alba Rohrwacher, Edoardo Gabbriellini, Flavio Parenti, Marisa Berenson, Tilda Swinton
Premiera w Ale kino+: 30.08.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 85 miejsce w rankingu
Jestem miłością

Pochodząca z Rosji Emma (Tilda Swinton), dzięki małżeństwu z Tancredim Recchim (Pippo Delbono), należy do jednej z bogatszych familii w Mediolanie. Otoczona luksusem doskonale sprawdza się jako żona, gospodyni i matka trójki dorosłych dzieci. Mimo to, czuje się niespełniona.

Pędzona emocjami i tęsknotą do namiętności, wdaje się w płomienny romans z przyjacielem swojego syna, utalentowanym kucharzem Antoniem (Edoardo Gabbriellini). Jednocześnie podczas uroczystej urodzinowej kolacji głowy rodu, leciwego Edoarda Seniora (Gabriele Ferzetti), wychodzą na jaw zdarzenia, zwiastujące powolny upadek tekstylnego imperium i samej rodziny. Czując, że jego życie dobiega końca, Senior ogłasza przekazanie władzy nad biznesem nie tylko synowi - Tancrediemu, ale także marzącemu o karierze restauratora i kucharza Edoardo Juniorowi. Wydarzenia wieczora zmierzają do tragicznego w skutkach zakończenia.

Reżyser i producent LUCA GUADAGNINO oraz producentka i odtwórczyni głównej roli Tilda Swinton pracowali 11 lat nad stworzeniem tego zmysłowego filmu, nawiązującego do najlepszych tradycji włoskiego kina. Owocem wieloletnich zmagań pary przyjaciół jest, jak charakteryzuje go Swinton, "Z bardzo ekspresyjnymi zdjęciami, z ekspresyjną ścieżką dźwiękową, z niejedną sceną wypełnioną milczeniem i z niezwykłą atmosferą. Nasz projekt - opowiada aktorka - miał na celu skupić wszystko to, co kochamy w klasycznym kinie, a następnie dostosować to do współczesności". Świetne przyjęcie ze strony krytyki i widzów świadczy o sukcesie twórców. Wielu recenzentów odnajdywało w "Jestem miłością" nawiązania i podobieństwa do dzieł Luchino Viscontiego. Sam temat filmu, dotyczący bogatego, konserwatywnego klanu, który niechybnie zmierza do upadku, przywodzi na myśl "Zmierzch bogów" czy "Lamparta". Także wysmakowany styl, eleganckie wnętrza i zmysłowość pozwalają w filmie Guadagnino odnaleźć wpływy włoskiego mistrza.

Ważnym elementem historii ukazanej w "Jestem miłością" są odczucia zmysłowe. I nie chodzi tu tylko o miłosne uniesienia Emmy i Antonia, ale także o działające na widza niezwykłe dekoracje, stare meble, stylowe wnętrza oraz zapachy i smaki związane z potrawami. W filmie dużo mówi się o jedzeniu i często je spożywa. Rodzinne zebranie, spotkanie z zagranicznym inwestorem, schadzka z kochankiem - każda sytuacja to okazja do przemycenia jakiejś niezwykłej potrawy. Carlo Cracco, słynny włoski kucharz i restaurator, twórca dań pokazanych w filmie wyjaśnia: "Kuchnia to przede wszystkim kwestia komunikacji, bo to w jej kontekście zachodzi magia wzajemnej wymiany, która wiąże ludzi ze sobą - ale też czasem ich od siebie oddala. W niektórych przypadkach jedzenie może zbliżyć do siebie dwie osoby, na przykład wtedy, gdy Emma robi Edo zupę, lub gdy Antonio gotuje dla Emmy. Kiedy indziej wytwarza jednak dystans, jak wtedy, gdy ojciec Antonia nie pozwala mu przygotować specjalnych potraw."

Obraz Guadagnino był nominowany do nagrody BAFTA i Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wytworne kostiumy zaprojektowane przez Antonellę Cannarozzi spotkały się z uznaniem Amerykańskiej Akademii Filmowej, która nominowała Włoszkę do Oscara. Obok Tildy Swinton na ekranie pojawiają się m.in. Marisa Berenson ("Kabaret", "Śmierć w Wenecji) i Alba Rohrwacher ("Mój brat jest jedynakiem", "Cichy chaos"). Nestora rodu gra Gabriele Ferzetti, mający w dorobku role w "Przygodzie" Antonioniego i u Sergio Leone w "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...