Ale kino+
alekino+
Film. Jestem

Jestem


dramat obyczajowy, Polska, 2005, 93 min.
reżyseria: Dorota Kędzierzawska
obsada: Agnieszka Nagórzycka, Edyta Jungowska, Piotr Jagielski
Premiera w Ale kino+: 17.12.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 114 miejsce w rankingu
Jestem

Inspirowany prawdziwą historią, nagrodzony m.in. przez publiczność festiwalu w Gdyni, film w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej.

"Kundel" (Piotr Jagielski) ucieka z domu dziecka, w którym zaprzyjaźnić zdołał się tylko z łańcuchowym psem. Wraca do rodzinnego miasteczka, do matki-alkoholiczki (Edyta Jungowska), tylko po to, by nakryć ją z nowym kochankiem i po raz kolejny zostać odepchnięty. Nie ma nikogo, komu mógłby ufać, nikogo, kogo mógłby prosić o pomoc. Ukrywa się więc na opuszczonej barce przycumowanej naprzeciw bogatego domu. Mieszkają w nim dwie siostry. Starsza, posągowa i wyniosła (Basia Szkałuba) wpada "Kundlowi" w oko. Młodsza, niezgrabna, jasnowłosa "Kuleczka" (Agnieszka Nagórzycka) pewnego dnia znajduje go na barce. "Jesteś brudny i śmierdzisz" - mówi do chłopca. "Jesteś pijana. Nie znoszę pijanych kobiet" - odpowiada "Kundel". Kilka dni później on dla niej kąpie się w lodowatej rzece i pierze jedyne ubranie. Ona przestaje opróżniać wykradane rodzicom puszki piwa. Rodzi się przyjaźń, której znakami są pozostawiane dla niego na płocie kanapki czy podarowana jej szklana kulka. Nie wszystkim jednak ta przyjaźń się podoba.

"Kundel" jest wzorowany na autentycznym chłopcu, którego DOROTA KĘDZIERZAWSKA poznała podczas pracy nad dokumentem "Agnieszka". "Wychowywał się na ulicy, często chodził głodny i obszarpany, a mimo to zachował wyjątkową wrażliwość i odporność na wszystko, co się nam w życiu nie podoba" - opowiadała reżyserka, która zawodową markę w kraju i zagranicą wyrobiła sobie przejmującymi obrazami o dzieciach żyjących na peryferiach społeczeństwa. W nagrodzonych w Gdyni i w Cannes "Diabłach, diabłach" (1991) opowiadała o 13-letniej Małej, która zakochała się w cygańskim chłopcu. Bohaterką "Wron" (1994), nagrodzonych m.in. w Cannes, Gdyni, Łagowie i Poznaniu, była uboga, zaniedbywana przez matkę 9-latka, która porwała 3-letnią dziewczynkę, aby uciec z nią "na koniec świata". Dwa lata później Kędzierzawska zrealizowała "Nic" z Januszem Panasewiczem i tancerką baletu Teatru Narodowego, Anitą Borkowską-Kuskowską, w którym opowiedziała historię kobiety mordującej ze strachu przed mężem nowo narodzone dziecko. Film otrzymał 4 Orły, nagrody w Łagowie, Denver i Soczi oraz Paszport "Polityki".

Charakteryzujące się wystudiowanymi zdjęciami Artura Reinharta "Jestem" również zostało obsypane wyróżnieniami. Obraz otrzymał nagrodę jury dziecięcego w Berlinie, nagrodę publiczności w Gdyni, Syrenkę i 2 Orły. Statuetkę za najlepszą muzykę w Gdyni odebrał także Michael Nyman, kompozytor soundtracku do "Jestem", który z tej okazji był honorowym gościem festiwalu. Pominięto niestety w werdyktach najmłodszych aktorów: Piotra Jagielskiego i Agnieszkę Nagórzycką. "Fenomenalny Piotr Jagielski i bardzo dobra, choć czasami nierówna Agnieszka Nagórzycka tworzą w tym filmie parę autentycznych dzieci, które mimochodem przestają być dziećmi. Oni - faktycznie - po prostu "są" - pisał o "Jestem" krytyk "Gazety Wyborczej".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...