Ale kino+
alekino+
Film. JESTEŚMY MUZYKĄ

JESTEŚMY MUZYKĄ

Nosotros, la música
film muzyczny, Kuba, 1964
reżyseria: Rogelio Paris

Premiera w Ale kino+: 26.06.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 416 miejsce w rankingu

Pod koniec lat 90. na całym świecie wybuchła moda na muzykę kubańską.

Dużą rolę odegrał tu kultowy dokument "Buena Vista Social Club" Wima Wendersa, który odwiedził Kubę by opowiedzieć o starych, legendarnych wirtuozach latynoskich brzmień. Wenders pokazywał w swoim filmie Hawanę ponad 30 lat po rewolucji Fidela Castro, miasto wciąż rozbrzmiewające wspaniałą muzyką, ale jednocześnie biedne, zniszczone, chylące się ku upadkowi wraz ze skostniałym, komunistycznym reżymem. Sędziwi muzycy wspominali w dokumencie Wendersa tzw. stare dobre czasy.

"Jesteśmy muzyką" to film zrealizowany właśnie w owych "starych dobrych czasach". W pierwszych latach po rewolucji na wyspie nie odczuwało się jeszcze totalitarnego terroru, który miał później wprowadzić Castro. Na Kubie panował entuzjazm, bujnie rozwijało się również kino, wytwórnie filmowe zaroiły się od młodych filmowców-zapaleńców. Jednym z nich był ROGELIO PARIS, który ruszył z kamerą na ulice starej Hawany, by pokazać niezwykły fenomen kubańskiej muzyki. Dokumentaliście udało się zarejestrować unikalny, bezcenny materiał; w nocnych klubach, kościołach, a czasem po prostu na ulicy kamera uchwyciła grających na żywo najwybitniejszych kubańskich mistrzów lat 60. - w filmie pojawiają się między innymi Bola de Nieve, Celeste Mendoza, Chapottín, Elena Burke, Joseíto i Milacho Rivera.

Film Parisa to niepowtarzalna okazja by poznać kubańską muzykę w najczystszej i najbardziej autentycznej postaci - nie zaś jej wygładzoną, przeznaczoną na "eksport", komercyjną wersję, której mamy zwykle okazję słuchać na Zachodzie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...