Ale kino+
alekino+
Film. Joanna d'Arc

Joanna d'Arc

The Messenger: The Story Of Joan Of Arc
biograficzny, USA/Francja, 1999, 155 min.
reżyseria: Luc Besson
obsada: Dustin Hoffman, Faye Dunaway, John Malkovich, Milla Jovovich, Pascal Greggory, Vincent Cassel
Premiera w Ale kino+: 2.10.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 55 miejsce w rankingu
Joanna d'Arc

Natchniona Dziewica Orleańska prowadząca Francję ku zwycięstwu i płonąca na stosie heretyczka, czyli pozostająca wciąż tajemnicą Joanna d'Arc w obiektywie Luca Bessona. W roli głównej zjawiskowa Milla Jovovich.

Joanna d'Arc przychodzi na świat w 1412 roku w jednej z francuskich wsi. Jest dzieckiem wesołym, żwawym i bardzo oddanym Bogu. Pewnego dnia w jej szczęśliwe dzieciństwo wkrada się szalejąca od ponad 70 lat wojna. Do wioski, w której Joanna mieszka z rodziną, przybywają Anglicy i na oczach dziewczynki zmieniają osadę w teatr szaleństwa, ognia i brutalności. Sama Joanna jest świadkiem morderstwa i gwałtu dokonanego na siostrze przez jednego z angielskich żołnierzy. To zdarzenie wywrze niezatarte piętno na jej życiu i dalszym działaniu. Joanna zaczyna wierzyć, że otrzymała widzenie od Boga, który wyznacza ją na wydobycie ojczyzny spod angielskiego jarzma. Chcąc wypróbować jej prawdomówność, przyszły król Karol VII wysyła ją do oblężonego Orleanu.

Z legendą świętej Joanny d'Arc kino mierzyło się wielokrotnie. Najbardziej znane jest "Męczeństwo Joanny d'Arc" Carla Theodora Dreyera z Renee Falconetti w roli tytułowej. Powstały u schyłku epoki kina niemego film (1928) szokował nowatorskimi wówczas zbliżeniami twarzy cierpiącej na stosie męczennicy. Dwukrotnie z rolą Orleańskiej Dziewicy zmierzyła się Ingrid Bergman, najpierw pod reżyserską wodzą Victora Fleminga (1948), następnie w obrazie w reżyserii Roberta Rosselliniego (1954). W 1962 roku powstał oszczędny w formie "Proces Joanny d'Arc" Roberta Bressona, a w 1994r. "Jeanne La Pucelle" Jacques'a Rivette - jednego z ojców francuskiej Nowej Fali.

Filmowa adaptacja LUCA BESSONA to siódma interpretacja legendy. Reżyserowi zależało przede wszystkim na zachowaniu realizmu. Przed przystąpieniem do zdjęć ekipa miesiącami studiowała historyczne ryciny i zapiski. Większość dekoracji odtworzono w naturalnych rozmiarach, a filmowa armia składała się z tej samej liczby żołnierzy, jak miało to miejsce w XV wieku (zaledwie w dwóch ujęciach wykorzystano elementy grafiki komputerowej). W roli tytułowej występuje aktorka i modelka Milla Jovovich. Partnerują jej m.in. Faye Dunaway, Vincent Cassel oraz John Malkovich jako król Karol VII.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...