Ale kino+
alekino+
Film. JOHN I MARY

JOHN I MARY

John and Mary
film obyczajowy, USA, 1969, 89 min.
reżyseria: Peter Yates
obsada: Dustin Hoffman, Mia Farrow, Michael Tolan, Sunny Griffin
Premiera w Ale kino+: 1.09.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 470 miejsce w rankingu

"John i Mary" to film pomyślany jako uniwersalny romans przełomu lat 60. i 70. - love story, w której skupiają się nastroje, mentalność i wyobrażenia o miłości epoki obyczajowej rewolucji.

John (Dustin Hoffman) i Mary (Mia Farrow) poznają się w barze dla singli. Oboje są młodzi, wykształceni i egoistyczni; mieszkają na Manhattanie i od stałych związków wolą przygody na jedną noc. Ich znajomość zaczyna się od dyskusji na temat Godarda, a kończy się w łóżku. Następnego dnia bohaterowie zamiast rozejść się na zawsze, zaczynają nieśmiało poznawać się nawzajem i zastanawiać się czy wczorajsza przygoda nie jest początkiem czegoś poważniejszego.

"John i Mary" to szczególny romans, w którym zakochani poznają swoje imiona dopiero na końcu filmu. Reżyser PETER YATES zaskoczył tym obrazem publiczność. Rok wcześniej pokazał policyjny thriller "Bullitt" - arcydzieło kina akcji. Tymczasem "John i Mary" to film kameralny: reżysera najbardziej interesuje tu studium charakterów, ale także próba uchwycenia tzw. ducha epoki. Ten zamiar w dużym stopniu się powiódł. Rewolucja seksualna, wojna Wietnamie, przemiany obyczajowe, kontestacja - to wszystko odbija się w rozmowach, mentalności i sposobie życia pary bohaterów. Jeżeli chodzi o studium charakterów, Yates nie miał trudnego zadania. W rolach tytułowych wystąpili Mia Farrow i Dustin Hoffman, artyści należący do najzdolniejszych w swoim pokoleniu, aktorzy, którzy niewielu mają sobie równych w kreowaniu przekonujących, autentycznych postaci.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...