Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. JUBILERKA

JUBILERKA

A Price Above Rubies
dramat obyczajowy, USA/Wlk. Brytania, 1998, 111 min.
reżyseria: Boaz Yakin
obsada: Allen Payne, Christopher Eccleston, Glenn Fitzgerald, Julianna Margulies, Renée Zellweger
Premiera w Ale kino+: 10.08.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 59 miejsce w rankingu

Renee Zellweger w jednej ze swoich najciekawszych ról - kobiety, która usiłuje znaleźć wolność w świecie ortodoksyjnych chasydów.

Sonia (Renée Zellweger) pod wpływem rodzinnej presji wychodzi za mąż za Mendela (Glenn Fitzgerald), młodego zdolnego naukowca. Mendel nie jest jednak zwykłym facetem. Jest członkiem żydowskiej społeczności ortodoksyjnych chasydów, zamieszkujących dzielnicę Brooklynu, w której Sonia musi nauczyć się żyć. Dziewczynie ciężko jest zaakceptować reguły obowiązujące w rodzinie męża, a on sam wzbudza w niej coraz większą odrazę. Nie może znieść jego wielogodzinnych modlitw i naukowej pasji. Nie rozumie jego stosunku do seksualności, którą młody Żyd uważa za zło konieczne. Nie chce też zgodzić się na to, aby jego zdanie znaczyło więcej niż jej. Dlatego buntuje się, kiedy Mendel chce nazwać ich syna imieniem Rabina i nie chce słyszeć o obrzezaniu. Szansą ucieczki z rodzinnego piekła staje się dla Sonii brat Mendela, Sender (Christopher Eccleston), który zatrudnia ją z powodu jej jubilerskich umiejętności. I choć praca staje się dla niej szansą powrotu do normalnego życia, okazuje się też być początkiem ogromnych kłopotów, których źródłem będzie właśnie Sender.

Na uwagę w filmie BOAZA YANINA z pewnością zasługuje oryginalna kreacja Renée Zellweger. Dramat kobiety osaczonej przez rodzinę - najpierw własną, a potem męża - Zellweger odgrywa wykorzystując nietypowe dla siebie środki. Jej bohaterka jest wyciszona, wręcz wycofana, a jednocześnie subtelnie kobieca, daleka od kokieterii. Renée tworzy postać tragiczną, miotającą się między poczuciem winy, brakiem asertywności, a desperackim pragnieniem miłości i bliskości, także cielesnej. Z trudem rozpoznajemy słynną Bridget Jones w ciemnowłosej Renée, fotografowanej przyciemnioną kamerą wybitnego polskiego operatora, Adama Holendra. Ten ceniony w świecie artysta kamery jest absolwentem łódzkiej szkoły filmowej, jurorem (m.in. na łódzkim festiwalu Camerimage) i autorem zdjęć do wielu znakomitych obrazów, m.in. "Dymu" Wayne'a Wanga.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...