Ale kino+
alekino+
Film. JULIA

JULIA


dramat, USA, 1977, 113 min.
reżyseria: Fred Zinnemann
obsada: Jane Fonda, Jason Robards, Maximilian Schell, Meryl Streep, Vanessa Redgrave
Premiera w Ale kino+: 14.01.2009 r.
5.00
343
15 głosy | 67 miejsce w rankingu

Jeden z ostatnich filmów hollywoodzkiego twórcy, autora "W samo południe" - Freda Zinnemanna. "Julia" to oparta na faktach opowieść o głośnej dramatopisarce Lillian Hellman i jej przyjaźni z tajemniczą kobietą imieniem Julia. Losy bohaterek pokazane są na tle burzliwych lat 30. i walki z rosnącym w siłę faszyzmem.

Lillian Hellman była amerykańską dramatopisarką - głośną zarówno ze względu na swoje sztuki i scenariusze, jak i radykalnie lewicowe poglądy polityczne oraz trwający blisko 30 lat burzliwy związek z mistrzem czarnego kryminału Dashiellem Hammettem. W swoich wspomnieniach autorka wskazywała jednak na inną ważną dla siebie osobę - kobietę imieniem Julia. Obydwie przyjaźniły się od wczesnej młodości, potem ich drogi się rozeszły. W latach 30. Julia została polityczną aktywistką antyfaszystowską. Bohaterki spotykają się po latach, kiedy Julia zostaje ciężko ranna podczas demonstracji w Wiedniu. Lillian przybywa do Austrii, by zobaczyć się z przyjaciółką i zostaje wciągnięta w polityczną konspirację. Julia namawia młodą dramatopisarkę do wykonania karkołomnej misji - chodzi o przemyt ogromnej sumy pieniędzy, która ma uratować grupę pozostających w rękach hitlerowców Żydów i więźniów politycznych.

"Julia" to intrygujący, złożony film. To opowieść o niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet, ale także dramat polityczny, thriller i obraz Europy lat 30., na którą pada coraz ciemniejszy cień nazizmu. FRED ZINNEMANN znał doskonale te realia z własnego doświadczenia. Reżyser był wiedeńczykiem i jak wielu europejskich artystów żydowskiego pochodzenia w latach 30. wyemigrował do USA, uciekając przed represjami ze strony faszystów. W Hollywood zrobił wielką karierę. "Julia" była przedostatnim filmem w jego dorobku, ale u schyłku swej twórczej drogi reżyser, wsławiony takimi obrazami jak "W samo południe" czy "Stąd do wieczności", udowadniał, że wciąż jest w doskonałej formie.

"Julia" to pierwszorzędne kino, pełne zarówno emocji jak i tajemnic. Największą jest tytułowa bohaterka. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień Lillian Hellman, ale do dziś nie wiadomo, kim naprawdę była opisana przez nią kobieta. Film nie przynosi rozwiązania tej zagadki. Dla Lillian Hellman jej przyjaciółka, radykalna polityczna aktywistka i bezkompromisowa wojowniczka, była obiektem podziwu i wzorem od naśladowania. Kim była Lillian dla Julii? Czy łącząca je relacja była miłością? Zinnemann kunsztownie rozgrywa niedopowiedzenia swojej opowieści, a w osiągnięciu sukcesu pomagają mu doskonali wykonawcy.

Główne role powierzył Jane Fondzie, która wciela się w Lillian Hellman i Vanessie Redgrave, której przypadła rola Julii. Był to bardzo świadomy wybór: obydwie aktorki znane były z radykalnych lewicowych poglądów politycznych, co pomogło im utożsamić się z filmowymi bohaterkami. "Julia" to film wyróżniony aż 11 nominacjami do Oscara. Trzy spośród tych nominacji zaowocowały statuetkami: za najlepszy scenariusz, rolę drugoplanową dla Jasona Robardsa, oraz dla doskonałej Vanessy Redgrave.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...