Ale kino+
alekino+
Film. K-19

K-19

K-19:The Widowmaker
film sensacyjny, Wlk. Brytania, 2002, 132 min. 12
reżyseria: Kathryn Bigelow
obsada: Christian Camargo, Harrison Ford, Liam Neeson, Peter Sarsgaard
Premiera w Ale kino+: 18.04.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 516 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
17:40
niedziela2 lutego
K-19
© Copyright Monolith Films

Ta historia wydarzyła się naprawdę, choć przez trzydzieści lat była okryta tajemnicą. Trzymający w napięciu dramat Kathryn Bigelow ("Na fali", "Dziwne dni") rekonstruuje - po raz pierwszy z rosyjskiej perspektywy - sensacyjne fakty z czasów zimnej wojny.

Rok 1961. ZSRR dysponuje arsenałem zbrojeniowym do dwukrotnego zniszczenia świata; USA - wielokrotnie większym. K-19 to duma Rosjan: super nowoczesny okręt podwodny zdolny do przewożenia niebezpiecznych ładunków nuklearnych. Sowiecki rząd, by udowodnić swoją potęgę Ameryce, naciska na władze marynarki w sprawie pierwszego rejsu patrolowego. Dowódca K-19, kapitan Mikhail Polenin (Liam Neeson), nie aprobuje tej decyzji argumentując to faktem, że okręt nie jest jeszcze gotowy do rejsu: załoga ma małe doświadczenie, brakuje części wyposażenia, a niektóre jego elementy są po prostu wadliwe. W dodatku statek cieszy się smutną sławą wśród marynarzy, którzy nazywają go "pływająca trumna" (widowmaker). Zanim zdążył wypłynąć z portu straciło na nim życie dziewięciu marynarzy i lekarz. Wobec sprzeciwów Polenina Kreml wyznacza nowego kapitana - jest nim doświadczony, ale pryncypialny Alexei Vostrikov (Harrison Ford). Ta zmiana nie przypada do gustu załodze, ale mimo to K-19 wypływa w pierwszy rejs. Gdy znajduje się na wysokości północnego Atlantyku marynarze odkrywają, że popsuł się system chłodzący w reaktorze jądrowym. Konsekwencją ewentualnego wybuchu może być wojna nuklearna. Tymczasem Kreml odmawia pomocy w naprawie okrętu. By ocalić łódź, załogę i świat Polenin i Vostrikov muszą zacząć współpracować.

KATHRYN BIGELOW starannie przygotowała się do realizacji filmu przez prawie pięć lat. Odbyła m.in. podróż do Rosji, gdzie spotkała się z żyjącym członkami załogi legendarnego okrętu. Jednak nie trzymała się sztywno faktów stawiając na dramat psychologiczny, jaki rozgrywał się między bohaterami. Stąd wybór obsady, w której znalazły się dwie tak silne indywidualności jak Harrison Ford ("Gwiezdne wojny", "Frantic", "Ścigany") i Liam Neeson ("Lista Schindlera", "Rob Roy", "Gangi Nowego Jorku").


ALE KINO+ POLECA

22.05
WTOREK21 stycznia
Granica
Granica

Tina ma wyjątkowo czuły zmysł powonienia. Przydaje jej się to w pracy celnika. Pewnego…SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...