Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. KADET WINSLOW

KADET WINSLOW

The Winslow Boy
dramat obyczajowy, USA, 1999, 104 min.
reżyseria: David Mamet
obsada: Gemma Jones, Matthew Pidgeon, Nigel Hawthorne, Rebecca Pidgeon
Premiera w Ale kino+: 7.04.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 355 miejsce w rankingu

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia człowieka, który walcząc o honor syna nie zawahał się pozwać do sądu Koronę Brytyjską.

Na początku XX wieku opinia publiczna Wielkiej Brytanii pasjonowała się niezwykłym procesem. Czternastoletni Ronnie Winslow został oskarżony o kradzież i w konsekwencji usunięty z królewskiej szkoły kadetów, której był uczeniem. Chłopiec utrzymywał jednak, że jest niewinny. Jego ojcu, Arthurowi Winslowowi, słowo syna wystarczyło, by rozpocząć długą i okupioną ciężkimi wyrzeczeniami sądową batalię o odzyskanie rodzinnego honoru. Winslow pozwał do sądu Koronę Brytyjską. Dla obywateli Zjednoczonego Królestwa taki gest był szokiem. Zgodnie z obowiązującym w Anglii przed I Wojną Światową prawem wygranie procesu przeciw Domowi Królewskiemu było niemożliwe. Mimo braku nadziei na zwycięstwo Arthur Winslow nie zawahał się zaryzykować całej swojej reputacji, pozycji społecznej, majątku i przyszłości rodziny.

Wydarzenia z początku XX wieku posłużyły za kanwę napisanej w latach 40. sztuki Terence'a Rattigana. Dramat został po raz pierwszy zekranizowany w 1948 przez Anthony'ego Asquitha. Ponad 50 lat później sięgnął po niego DAVID MAMET. Dla fanów reżysera wybór ten był pewnym zaskoczeniem - Mamet, który jeszcze przed rozpoczęciem kariery w kinie dał się poznać jako wybitny dramaturg, zwykł realizować filmy według w pełni autorskich scenariuszy. Co więcej, sztuka Rattigana zdawała się bardziej pasować do kina w stylu spółki Merchant-Ivory, niż do filmów, do jakich przyzwyczaił widzów twórca "Domu gry". Po premierze "Kadeta Winslowa" wątpliwości zostały jednak rozwiane; David Mamet po raz kolejny pokazał, że jest reżyserem wielkiej klasy.

Mamet zrealizował dramat sądowy, w którym zaledwie kilka scen rozgrywa się na sali rozpraw; reżyser nie pokazuje nawet chwili ogłoszenia ostatecznego wyroku - o jego treści dowiadujemy się z drugiej ręki, z reakcji bohaterów. "Kadet Winslow" to nie tyle opowieść o jednym z najsłynniejszych procesów w Anglii początku XX stulecia, ile rzecz o ludziach uwikłanych w słuszną z moralnego punktu widzenia, ale wyniszczającą walkę o honor. Arthur Winslow traci podczas rozprawy rodzinną fortunę. Jego żona musi zrezygnować z wygodnego życia i pozycji towarzyskiej, starszy syn jest zmuszony do porzucenia studiów w Oxfordzie. Córka traci szansę na dobre małżeństwo, ponieważ potencjalni kandydaci boją się wiązać z rodem skonfliktowanym z Domem Królewskim. Mamet nie ocenia swoich bohaterów; wnikliwie i na chłodno buduje ich portrety psychologiczne zadając pytanie ile warto i należy poświęcić w imię poczucia sprawiedliwości.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...