Ale kino+
alekino+
Film. KAJMAN

KAJMAN

Il Caimano
komedia, Włochy/Francja 2006, 108 min.
reżyseria: Nanni Moretti
obsada: Jasmine Trinca, Jerzy Stuhr, Margherita Buy, Michele Placido, Silvio Orlando
Premiera w Ale kino+: 22.09.2007 r.
2.00
343
2 głosy | 1021 miejsce w rankingu
1
2

Ostra, polityczna satyra na rządy Silvio Berlusconiego, ale też na Włochów, z których w filmie kpi sam Jerzy Stuhr. Zdaniem niektórych ten głośny i niezwykle popularny we Włoszech obraz Nanniego Morettiego, twórcy "Pokoju syna", mógł wpłynąć na tamtejsze wybory parlamentarne w 2006 roku.

Lewicujący, włoski reżyser NANNI MORETTI nigdy nie ukrywał, że nie lubi Silvio Berlusconiego - słynącego ze skandali milionera i byłego już premiera Włoch. Reżyser "Pokoju syna" organizował nawet wielkie manifestacje przeciwko Berlusconiemu, był także współtwórcą ruchu zwanego "girotondi", który miał "zwalczać politykę barbarzyńskiej prawicy Berlusconiego". Mimo to dla wielu Włochów "Kajman" był zaskoczeniem - w kraju, w którym premier kontrolował telewizje publiczne, a w dodatku był właścicielem trzech stacji prywatnych, Nanni Moretti zrealizował film, w którym Berlusconi okazuje się podłym, ale też zwyczajnie prostackim głupcem. "Nigdy nie prosiłem o finansową pomoc z telewizji i nigdy nie poproszę" - tłumaczył reżyser. "Zrealizowałem film za własne pieniądze, bo tylko dzięki temu mogłem w nim powiedzieć to, co naprawdę chciałem".

Głównym bohaterem jest Bruno Bonomo (Silvio Orlando), w latach 70. znany producent filmów klasy B., któremu nie wiedzie się ani w domu, ani w pracy. Jego firma znajduje się na granicy bankructwa, banki domagają się spłaty długów, a na dodatek żona Paola (Margherita Buy) chce rozwodu. Bruno otrzymuje jednak przypadkiem scenariusz nieznanej, młodej dziewczyny pt. "Kajman", z którego postanawia zrobić film. Początkowo jest przekonany, że będzie to thriller - podczas lektury scenariusza zasnął. Kiedy okazuje się, że scenariusz tak naprawdę dotyczy Berlusconiego, Bonomo zaczyna rozumieć, dlaczego telewizja nie zgodziła się na wyprodukowanie filmu. Bruno nie chce jednak rezygnować, zwłaszcza że na horyzoncie pojawia się Sturowski (Jerzy Stuhr) - wyjątkowo komiczny, polski producent, który interesuje się "Kajmanem", bo ma w nim wystąpić Michele Placido. Do udziału Placido jednak nie dochodzi, Sturowski zaczyna się wycofywać i cały projekt stoi pod znakiem zapytania.

Lubiany i ceniony we Włoszech Jerzy Stuhr, który właśnie zakończył pracę nad swoim najnowszym obrazem "Korowód", zgodził się na udział w "Kajmanie", ponieważ od wielu lat przyjaźni się z Morettim. Wypowiada w tym filmie znamienne słowa: "Ta wasza Italietta między horrorem a folklorem". "We Włoszech to zdanie stało się po premierze niemal przysłowiem" - mówił w wywiadzie Jerzy Stuhr. "Italietta to pejoratywne określenie. W naszej rzeczywistości brzmiałoby Polietta, czyli Polskunia. Folklor to pasta, pommodore, wino bianco i ta cała reszta, która wabi turystów, a horror jest pod spodem - przestępstwa, korupcja, pranie brudnych pieniędzy... Stąd tytuł 'Kajman', bo wyspy kajmańskie zasłynęły właśnie z prania brudnych pieniędzy".

Berlusconi od lat nie schodził z czołówek nie tylko włoskich gazet: pojawiały się oskarżenia o korupcję, dostosowywanie prawa do potrzeb swojego medialnego imperium, informacje o nieślubnych dzieciach i licznych romansach. Wielokrotnie premier dawał się też publicznie ponieść emocjom - w kampanii wyborczej w 2006 roku zwolenników partii Romano Prodiego nazwał na przykład "fiutami". W "Kajmanie" pokazywany jest jako nieuk, tyran i cynik - człowiek tyleż groteskowy, co niebezpieczny. Nanni Moretti zaprzeczał jednak, by jego celem był paszkwil na urzędującego wówczas premiera. "Chciałem opowiedzieć o Włochach, o tym, jak udało się Berlusconiemu przez te wszystkie lata w przerażający sposób zmienić mentalność całego narodu".

Do głównej roli zaangażowany został Silvio Orlando, znany włoski komik, który za rolę w "Kajmanie" nominowany był m.in. do Europejskiej Nagrody Filmowej. W filmie wystąpili też jako aktorzy znani włoscy reżyserzy, m.in. Giuliano Montaldo, Carlo Mazzacurati czy Antonio Ligi Grimaldi - ich udział miał świadczyć o tym, że całkowicie zgadzają się z ostrą wymową "Kajmana". Wyróżniony w Cannes Nagrodą Miasta Rzymu obraz Morettiego zdobył m.in. sześć nagród Davida di Donatello, włoskich odpowiedników Oscara, a przede wszystkim okazał się wyjątkowym sukcesem komercyjnym w samych Włoszech. Miał tam premierę na początku 2006 roku przed wyborami parlamentarnymi, które partia Berlusconiego przegrała z centrolewicą Romano Prodiego, choć nieznacznie. Berlusconi domagał się wówczas ponownego przeliczenia głosów, aż w końcu uznał wynik i podał siebie oraz swój rząd do dymisji. Zdaniem niektórych komentatorów w politycznej porażce Berlusconiemu film Morettiego mógł znacząco pomóc.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...