Ale kino+
alekino+
Film. Kamień przeznaczenia

Kamień przeznaczenia

Stone of Destiny
komedia, Kanada/Wlk. Brytania, 2008, 96 min.
reżyseria: Charles Martin Smith
obsada: Billy Boyd, Charlie Cox, Peter Mullan, Robert Carlyle
Premiera w Ale kino+: 2.11.2011 r.
4.00
343
4 głosy | 572 miejsce w rankingu
Kamień przeznaczenia

Przygodowa komedia "Kamień Przeznaczenia" przywołuje awanturniczy epizod z historii Szkocji. W rolach głównych występują Robert Carlyle i Peter Mullan.

Uniwersytet w Glasgow, 1950 r. Szkocja domaga się większej niezależności od Korony, Londyn żądania odrzuca. Ian Hamilton (Charlie Cox), student i szkocki patriota, postanawia działać. Wraz z przyjacielem, Billym Craigiem (Billy Boyd), planuje szaleńczą akcję odbicia z rąk Anglików narodowego skarbu Szkocji, Kamienia ze Scone, zwanego też Kamieniem Przeznaczenia.

Kamień Przeznaczenia istnieje naprawdę. Legenda głosi, że służył jako poduszka biblijnemu Jakubowi. Przez długi czas był elementem szkockiego tronu koronacyjnego. W XIII w. Kamień został przeniesiony do Opactwa Westminsterskiego, gdzie wmontowano go w tron króla Edwarda. Szkoci wielokrotnie upominali się o zwrot narodowego skarbu. Jednak dopiero w XX w. wzięli sprawy w swoje ręce. Pod ich naciskiem w 1996 roku Anglicy zgodzili się oddać Kamień Przeznaczenia - powrócił do Szkocji i został umieszczony w Zamku Edynburskim.

Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Iana Hamiltona, który pojawia się zresztą w gościnnej roli. W 2008 r. film otrzymał nominację do szkockiej nagrody BAFTA. Nastrój "Kamienia Przeznaczenia" buduje świetnie zgrana obsada. W filmie pojawiają się m.in.: Robert Carlyle ("Goło i wesoło", "Trainspotting"), Billy Boyd - znany z roli Pippina we "Władcy Pierścieni" oraz Peter Mullan, nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji reżyser "Sióstr Magdalenek". W postać Iana Hamiltona wcielił się urodzony w Londynie Charlie Cox. Aktor debiutował u boku Gaela Garcii Bernala w filmie "Kropka nad i", zagrał też m.in. u Michaela Radforda w "Kupcu weneckim". Rozgłos przyniosła mu rola Tristana Thorna w ekranizacji powieści Neila Gaimana, "Gwiezdny pył".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...