Ale kino+
alekino+
Film. KAMIENNE TABLICE

KAMIENNE TABLICE


melodramat, Polska, 1983, 131 min.
reżyseria: Czesław Petelski, Ewa Petelska
obsada: Ewa Szykulska, Krzysztof Chamiec, Laura Łącz, Leon Niemczyk, Witold Pyrkosz
Premiera w Ale kino+: 1.02.2011 r.
4.00
343
4 głosy | 626 miejsce w rankingu
KAMIENNE TABLICE

Rok 1956, New Dehli w Indiach. Radca kulturalny polskiej ambasady, poeta Jan Tokarski (Krzysztof Chamiec), romansuje z australijską lekarką Margit Ward (Laura Łącz), oddelegowaną do Indii przez ONZ. Mężczyzna gotów jest dla kochanki porzucić żonę i dzieci, które pozostały w kraju.

Pewnego dnia podczas randki w kinie, Tokarski ogląda kronikę filmową, donoszącą o rozruchach w Poznaniu. Zaniepokojony dramatycznymi wydarzeniami w ojczyźnie, staje przed poważnym dylematem. Nie potrafi określić swojego stanowiska wobec sytuacji w Polsce, ale mimo to odrzuca propozycję emigracji. Tymczasem Margit przeczuwa szybki koniec ich związku. Życiowa sytuacja Jana ulega coraz większym komplikacjom.

Powieść "Kamienne tablice" Wojciecha Żukrowskiego wydana pierwotnie w roku 1966, doczekała się aż trzynastu wznowień i kilku przekładów na języki obce. Jej ekranizacji, łączącej elementy romansu i dramatu politycznego, podjęło się na początku lat 80. ubiegłego wieku małżeństwo CZESŁAW i EWA PETELSCY, które mogło już wówczas pochwalić się bardzo bogatym dorobkiem. On był asystentem Jerzego Kawalerowicza podczas realizacji głośnego dyptyku "Celuloza" (1953) i "Pod gwiazdą frygijską" (1954). Samodzielnie nakręcił także "Bazę ludzi umarłych" (1958), intrygującą ekranizację powieści "Następny do raju" Marka Hłaski. Petelscy wspólnie zdobyli uznanie kinomanów dramatami wojennymi "Ogniomistrz Kaleń" (1961) i "Jarzębina czerwona" (1969) oraz filmami biograficznymi "Kopernik" (1971) i "Kazimierz Wielki" (1975). Adaptując "Kamienne tablice" zdecydowali się na zasadniczą zmianę w fabule. Bohaterem powieści Żukrowskiego był węgierski dyplomata, który na placówce w New Dehli dowiaduje się o wybuchu rewolucji w swoim kraju. Nadając jednak głównej postaci polskie obywatelstwo i stawiając w obliczu dramatu poznańskiego czerwca, reżyserski duet sprawił, że film stał się bliższy rodzimej widowni.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...