Ale kino+
alekino+
Film. Kapelusz pana Anatola

Kapelusz pana Anatola


komedia, Polska, 1957, 89 min.
reżyseria: Jan Rybkowski
obsada: Aleksander Dzwonkowski, Helena Makowska, Tadeusz Fijewski, Wieńczysław Gliński
Premiera w Ale kino+: 7.05.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 150 miejsce w rankingu
Kapelusz pana Anatola

W drodze na przyjęcie kasjer PZU, pan Anatol (Tadeusz Fijewski) zostaje pozbawiony nakrycia głowy. Kupuje w pośpiechu kapelusz i od kiedy zaczyna go nosić, zdarzają się dziwne rzeczy.

Jeszcze tego samego dnia, gdy wraca z żoną (Helena Makowska) z przyjęcia, napadają ich bandyci, ale po chwili oddają łupy grzecznie przepraszając. Co więcej, safandułowaty pan Anatol wkrótce znajduje w kieszeniach kosztowności. Odnosząc je na komisariat, spotyka mężczyznę w identycznym kapeluszu (Aleksander Dzwonkowski). Tropiąc Felusia, jak się okazuje inkasenta kieszonkowców, trafia do meliny, w której zbierają się złodzieje. Ci biorą go za szefa, którego twarzy do tej pory nie znali. Pan Anatol organizuje im huczną zabawę, która jest podstępem, by oddać rabusiów w ręce milicji. Tymczasem w sklepach pojawia się ogromna ilość nakryć głowy w tym fasonie.

"Kapelusz pana Anatola" w reżyserii JANA RYBKOWSKIEGO to sensacyjna komedia pomyłek w plenerach Warszawy lat 50. Niepodważalnym atutem filmu są, obok błyskotliwego scenariusza autorstwa Zdzisława Skowrońskiego i samego reżysera, kręcone ukrytą kamerą zdjęcia o dużej wartości dokumentalnej.

W rolę tytułowego właściciela kapelusza wcielił się wybitny aktor filmowy i teatralny Tadeusz Fijewski, który barwną, trwającą blisko pół wieku karierę rozpoczynał w latach 20. występem w "Zewie morza" Henryka Szaro. Po wojnie aktor stworzył pamiętne role, m.in. Rzeckiego w "Lalce" Hasa, Czereśniaka w "Czterech pancernych i psie" czy Jakuba Sochy w "Chłopach". Postać safandułowatego Anatola Kowalskiego przyniosła aktorowi ogromną popularność. Ciepłe przyjęcie filmu wśród stęsknionej rozrywkowego kina polskiej publiczności zaowocowało powstaniem sequeli: "Pan Anatol szuka miliona" oraz "Inspekcja pana Anatola".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.