Ale kino+
alekino+
Film. Kariera Nikosia Dyzmy

Kariera Nikosia Dyzmy


komedia, Polska, 2002, 108 min.
reżyseria: Jacek Bromski
obsada: Andrzej Grabowski, Anna Przybylska, Cezary Pazura, Ewa Kasprzyk, Krzysztof Globisz
Premiera w Ale kino+: 2.04.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 60 miejsce w rankingu
Kariera Nikosia Dyzmy

Współczesna wersja słynnej historii Nikodema Dyzmy, prostego człowieka, który przez przypadek dostaje się w wyższe sfery i, wykazując się odrobiną sprytu, robi niesłychaną karierę polityczną. W roli tytułowej - tym razem rudowłosy - Cezary Pazura.

Nikodem Dyzma (Cezary Pazura), specjalista od mów pogrzebowych i wielbiciel zimnej wódki, większość czasu spędza z kumplami na cmentarzu. Żaden z nich nie ma większych ambicji, marzy im się jedynie lodówka, w której mogliby chłodzić swój ukochany napój. Pewnego dnia przez przypadek w ich ręce trafia zaproszenie na koktajl dyplomatyczny. Wysyłają na niego Nikosia, by ten mógł nacieszyć się luksusem. Okazuje się, że na przyjęciu bawi się cała polityczna śmietanka kraju. Nikoś nie jest jednak zainteresowany poznawaniem wpływowych ludzi, jego uwagę przyciąga obficie zaopatrzony bufet i wypełnione po brzegi kieliszki ze schłodzoną wódką. Dyzma coraz swobodniej czuje się wśród eleganckich gości. Gdy ktoś w pewnym momencie wytrąca mu z ręki sałatkę, ten obrzuca intruza wyzwiskami. Okazuje się, że adresatem jego słów jest sam wicepremier, znienawidzony przez większość zgromadzonych na przyjęciu osobistości. Tym samym Dyzma staje się bohaterem wieczoru i otrzymuje intratną propozycję pracy. Wkrótce dostaje się na salony i robi błyskawiczną karierę polityczną.

Film JACKA BROMSKIEGO luźno nawiązuje do powieści "Kariera Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza i nakręconego na jej podstawie serialu Jana Rybkowskiego z Romanem Wilhelmim w roli głównej. Powieść Dołęgi -Mostowicza była satyrą na polityczne elity lat 20. XX w. Powstała w czasach, gdy władzę sprawowała wyłącznie inteligencja. Wówczas niemożliwe było, by na salony dostał się prosty człowiek z ludu. Historia ukazana przez Bromskiego została zaadaptowana do obecnych czasów. Reżyser w groteskowy sposób komentuje stan polskiej polityki, w którym do władzy może dojść każdy.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Dlaczego Marie zostawiła dzieci i męża? Rozpad rodziny pokazany jako emocjonalny...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...