Ale kino+
alekino+
Film. KARMAZYNOWY PRZYPŁYW

KARMAZYNOWY PRZYPŁYW

Crimson Tide
thriller, USA, 1995, 117 min.
reżyseria: Tony Scott
obsada: Denzel Washington, Gene Hackman, George Dzundza, Matt Craven
Premiera w Ale kino+: 15.09.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 496 miejsce w rankingu
KARMAZYNOWY PRZYPŁYW

Twórca "Top Gun" i "Deja Vu" obsadza Gene'a Hackmana i Denzela Washingtona w rolach dwóch skonfrontowanych ze sobą oficerów okrętu podwodnego, od których bezpośrednio zależy początek III wojny światowej.

Kapitan USS "Alabama" Frank Ramsey (Gene Hackman) jest jednym z najbardziej poważanych i doświadczonych oficerów marynarki wojennej. Przełożeni szanują go i nie mają wątpliwości, co do jego lojalności. Kiedy więc amerykańskie wojsko dostaje informacje o grupie rosyjskich żołnierzy, którzy pod wodzą fanatyka Radczenki opanowali wyrzutnie rakiet nuklearnych, to właśnie Ramsey zostaje oddelegowany do patrolowania wód terytorialnych Rosji. W ostatniej chwili okazuje się, że pierwszy oficer Ramseya jest poważnie chory. Zastąpić ma go młody porucznik: komandor Hunter (Denzel Washington). Huntera i Ramseya dzieli jednak nie tylko zawodowe doświadczenie i kolor skóry, ale także poglądy. Kapitan wrogów widzi w tych, których wskażą mu przełożeni, młody komandor zło dostrzega przede wszystkim w samej wojnie. Na statku "Alabama", okręcie przenoszącym pociski Tridant IC-4, ich przekonania gwałtownie się zetrą. Kiedy bowiem dowództwo wyda rozkaz odpalenia rakiet, Ramsey bez namysłu będzie chciał ten rozkaz wykonać. Tylko Hunter się zawaha. A ponieważ w trakcie potwierdzania rozkazu okręt straci łączność z dowództwem, załoga sama będzie musiała zdecydować, po czyjej stanąć stronie.

Nominowany w trzech kategoriach do Oscara "Karmazynowy przypływ" to film TONY'EGO SCOTTA, reżysera i producenta, twórcy takich kasowych przebojów, jak "Top Gun" i "Szybki jak błyskawica", które wylansowały Toma Cruise'a, "Zawód: szpieg" z Robertem Redfordem i Bradem Pittem, "Człowiek w ogniu" i "Deja Vu" z ulubieńcem reżysera, Denzelem Washingtonem czy "Wróg publiczny", w którym wschodzącej gwieździe Willowi Smithowi towarzyszył weteran kina Gene Hackman.

Na planie "Karmazynowego przypływu" spotkali się właśnie Gene Hackman i Denzel Washington, sprawdzeni aktorzy Scotta, których nazwiska od lat przyciągają fanów filmów sensacyjnych do kin. Twórcy filmu zadbali jednak, aby nie tylko gwiazdy były atutami filmu. Scenariusz "podkręcał" sam Quentin Tarantino, część zdjęć została zrobiona na prawdziwym okręcie podwodnym, a reszta - na doskonale skonstruowanej makiecie. Scenografia użyta jako mostek statku USS "Alabama" jest zresztą tą samą, którą można oglądać w "Dniu Niepodległości" (1996). Nad wiarygodnością filmu czuwał też kapitan Skip Beard, konsultant techniczny filmu, a zarazem członek załogi prawdziwego okrętu USS "Alabama" (w filmie pojawił się jako członek komisji wojskowej).

Prototypem postaci Radczenki, szaleńca, który wywołuje całe nuklearne zamieszanie, był prawdopodobnie Wladimir Żyrinowski, rosyjski polityk, znany z kontrowersyjnych wypowiedzi i skandali politycznych (jest osobą niepożądaną na Ukrainie, w Polsce oraz w Kazachstanie). Znany jest tez z antypolskich poglądów: publicznie prezentował mapę z przyszłymi granicami Rosji na linii Wisły, wygrażał Polsce nowym rozbiorem między Niemcami a Rosją, ale też wyrażał podziw dla Saddama Husajna i wreszcie deklarował chęć użycia broni jądrowej przeciwko Japonii oraz nałożenia blokady morskiej w celu zagłodzenia jej mieszkańców.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...