Ale kino+
alekino+
Film. KAWAŁ KINA

KAWAŁ KINA

The Big Picture
komedia, USA, 1989, 97 min.
reżyseria: Christopher Guest
obsada: Emily Longstreth, J.T. Walsh, Jennifer Jason Leigh, Kevin Bacon, Martin Short, Michael McKeen
Premiera w Ale kino+: 19.08.2006 r.
1.00
343
1 głosy | 405 miejsce w rankingu

Błyskotliwa satyra na Hollywood, nakręcona dwa lata przed słynnym filmem "Barton Fink" braci Coen. Młody zdolny reżyser wpada w sidła producentów, dla których kino jest wyłącznie łatwym sposobem zarabiania pieniędzy.

Nick Chapman (Kevin Bacon) właśnie ukończył szkołę filmową, a zdobyta nagroda za debiutancką etiudę pozwala mu wierzyć, że Fabryka Snów stoi przed jego talentem otworem. Rzeczywiście, hollywoodzcy producenci łakną młodych reżyserów, z głowami pełnymi pomysłów i naiwnym entuzjazmem. Ale bardziej niż o nowe wizje kina chodzi im o nowych, potulnych rzemieślników, którzy zarobią dla nich górę kasy. Nick ma być kolejnym z nich. Jego projekt akceptuje Allen Habel (J.T. Walsh), dyrektor studia filmowego, który gładko wymusza na młodym twórcy kolejne zmiany. W rezultacie scenariusz w niczym nie przypomina już oryginału. Co gorsze, postępowanie Nicka, który coraz bardziej daje się wciągać w komercyjną, otępiającą hollywoodzką machinę, nie podoba się jego dziewczynie Susan (Emily Longstreth) i najlepszemu przyjacielowi Emmetowi (Michael McKeen). Jeśli początkujący reżyser nie opamięta się w porę, straci nie tylko swój twórczy potencjał, ale też najbliższych sobie ludzi.

Film o tym, jak trudne jest życie debiutanta w Hollywood, nakręcił... debiutant, amerykański reżyser CHRISTOPHER GUEST, który pierwsze kroki w show-biznesie stawiał jako aktor, aby później zdobyć uznanie także jako scenarzysta, muzyk i kompozytor - na ścieżce do filmu "Kawał kina" znalazła się też jego piosenka. Choć zaczynał od epizodów w filmach akcji ("Diamentowa gorączka", "Życzenie śmierci"), popularność zdobył dzięki udziałowi w wielokrotnie nagradzanym statuetką Emmy telewizyjnym show muzycznym "Saturday Night Live". Guest, trzykrotnie nominowany do Independent Spirit Award i zdobywca nagrody Emmy za scenariusz do "Lily Tomlin", prywatnie od ponad 20 lat związany jest z aktorką Jamie Lee Curtis, z którą ma dwoje dzieci.

Rolę początkującego reżysera w "Kawał kina" zagrał Kevin Bacon, wówczas znany już w Hollywood dzięki występie w muzycznym filmie "Footloose" (1984). Aktor, który niemal od początku kariery zbierał dobre recenzje krytyków, na swoje największe sukcesy musiał poczekać jeszcze blisko 20 lat. W 2003 roku wystąpił w głośnym dramacie "Rzeka tajemnic" Clinta Eastwooda, a rok później - za rolę w "The Woodsman" Nicole Kassell - zdobył m.in. nagrodę na Flanders International Film Festival i nominację do Independent Spirit Award.

"Kawał kina" niespodziewanie przyczynił się również do debiutu literackiego kierownika planu Barry'ego Gremilliona. Okazało się bowiem, że naprzeciwko domu, w którym kręcono film, mieszkał Charles Bronson i pewnego dnia podczas zdjęć ekipa niechcący przyczyniła się do śmierci jego kota. Gremillion napisał później opowiadanie na ten temat, które zatytułował po prostu "I Killed Charles Bronson's Cat".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...