Ale kino+
alekino+
Film. Ki

Ki


film obyczajowy, Polska, 2011, 93 min.
reżyseria: Leszek Dawid
obsada: Adam Woronowicz, Kamil Malecki, Krzysztof Ogłoza, Roma Gąsiorowska, Sylwia Arnesen, Sylwia Juszczak
Premiera w Ale kino+: 26.10.2017 r.
343
Ki

Fabularny debiut Leszka Dawida, autora obsypanej nagrodami dokumentalnej etiudy "Bar na Victorii". W roli głównej nagrodzona Złotym Lwem Roma Gąsiorowska ("Sala samobójców").

Ki (Roma Gąsiorowska), czyli z upodobaniem skracająca imiona Kinga, jest matką trzyletniego Pio (Kamil Malecki), która ucieka od agresywnego i sfrustrowanego brakiem pracy ojca dziecka, Anto (Krzysztof Ogłoza). Wprowadza się do artystycznie natchnionej przyjaciółki, Dor (Sylwia Juszczak), wnosząc charakterystyczny chaos i nieporządek. Nie potrafiąc uszanować prywatności innych, burzy spokój intrygującego, lecz skrajnie odmiennego od niej współlokatora Miko (Adam Woronowicz). Nie zamierza godzić się z ograniczeniami, jakie niesie ze sobą samotne macierzyństwo i rezygnować z uroków życia. Kocha Pio, ale bez oporów angażuje wszystkich wokół do opieki nad synkiem, sama w tym czasie bawiąc się z przyjaciółkami w klubach. Nieustannie zmagając się z problemami finansowymi, co miesiąc odwiedza ośrodek pomocy społecznej, wyłudzając skromne wsparcie. Dorabia też w nocnym klubie i pozuje nago studentom Akademii Sztuk Pięknych. Sama ma artystyczne ambicje, marzy o sławie i uznaniu. Dzięki protekcji przyjaciółki, przygotowuje dla galerii sztuki współczesnej wideoinstalację "Oszustwa prawdy", której tematem jest kondycja kobiety samotnie wychowującej dziecko. W walce o lepszy los dla siebie i Pio brak jej jednak konsekwencji i dojrzałości.

"Ki" to debiut fabularny LESZKA DAWIDA, autora obsypanej nagrodami dokumentalnej etiudy "Bar na Victorii" i święcącego triumfy podczas tegorocznego Gdynia Film Festival, poświęconego grupie Paktofonika "Jesteś Bogiem". Wyróżniony Nagrodą im. Stanisława Różewicza na festiwalu Młodzi i Film portret nieuznającej kompromisów samotnej matki jest daleki od sentymentalnego społecznego realizmu, po który przy podobnych tematach chętnie sięgają filmowcy. - "Ki" to film współczesny, realistyczny, będący w swej istocie dramatem, ale nieprzytłaczający ciężarem gatunkowym. Wręcz przeciwnie. Moim założeniem jest pełna ironii, wnikliwa obserwacja rzeczywistości, nacechowana lekkością i poczuciem humoru" - mówi Dawid, który przy realizacji zdecydował się na formę bliską dokumentowi, od którego zaczynał przygodę z reżyserią. Zdjęcia, przypominające czasami kręcony pospiesznie reportaż, świetnie oddają charakter i niedojrzałość bohaterki. Operator Łukasz Gutt starał się, by kamera stale podążała za będącą w ciągłym ruchu Ki, chcąc uzyskać efekt podobny do osiągniętego w "Zapaśniku" przez Darrena Aronofsky'ego. Dawid z brawurą debiutanta zdecydował się skierować kamerę na antybohaterkę. Tytułowa Ki to jedna z ciekawszych kobiecych postaci w polskim kinie. "(...) drażni i fascynuje na przemian, przyciąga i odpycha, jakby podświadomie budowała wokół siebie mur niedostępności, nawet jeśli to, czego najbardziej potrzebuje, to dziwnie nieosiągalna bliskość" - pisał o bohaterce filmu Paweł T. Felis z "Gazety Wyborczej".

W Ki wcieliła się Roma Gąsiorowska, zrywając z wizerunkiem rozhisteryzowanej blondynki, który przylgnął do niej po rolach w "Wojnie polsko-ruskiej" czy "Jestem twój". Postać ekstrawaganckiej, przy tym celowo irytującej Ki przyniosła jej powszechne uznanie krytyki, nagrodę w Gdyni oraz przyznawaną przez "Film" Złotą Kaczkę. Obok niemal nieschodzącej z ekranu Romy Gąsiorowskiej w filmie można zobaczyć Adama Woronowicza ("Popiełuszko. Wolność jest w nas") jako zamkniętego w sobie współlokatora Ki, Sylwię Juszczak ("Głośniej od bomb", serial "Fala zbrodni") w roli jej koleżanki oraz Krzysztofa Ogłozę ("Jak żyć?", "Drzazgi"), wcielającego się w równie niedojrzałego, jak Ki ojca dziecka.
SERIALE

Las

Las

Mroczny i wciągający serial kryminalny.


Most nad Sundem 4

Most nad Sundem 4

Finałowy sezon skandynawskiego serialu kryminalnego. W każdą niedzielę o 20:10.


Endeavour 5

Endeavour 5

Piąty sezon serialu o przygodach młodego detektywa Morse'a w każdą środę, o 20:10.


Hassel

Hassel

Ekranizacja powieści Olova Svedelida o detektywie, który nie cofnie się przed niczym w swoim śledztwie.