Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. KŁAMCA

KŁAMCA

Liar / Deceiver
thriller, USA, 1998, 98 min.
reżyseria: Jonas Pate, Josh Pate
obsada: Chris Penn, Ellen Burstyn, Michael Rooker, Renée Zellweger, Tim Roth
Premiera w Ale kino+: 8.01.2005 r.
3.00
343
3 głosy | 990 miejsce w rankingu

Intryga tego kryminalnego thrillera z psychologicznym zacięciem jest prosta. Luksusowa prostytutka Elizabeth (oryginalna, niekomediowa rola Renée Zellweger) zostaje brutalnie zamordowana, a jej poćwiartowane ciało ukryte w różnych miejscach Charleston, gdzie rozgrywa się akcja.

Jedynym dowodem w śledztwie, które prowadzą dwaj policjanci - doświadczony Kennesaw (Michael Rooker) i mniej rozgarnięty Braxton (Chris Penn) - jest znaleziony przy zwłokach Elizabeth numer telefonu do Jamesa Waltera Waylanda (Tim Roth), syna potentata odzieżowego. Podczas przesłuchania Wayland wszystkiemu zaprzecza, ale wykrywacz kłamstw nie potwierdza jego wersji. Sprawa komplikuje się, kiedy wychodzi na jaw, że podejrzany jest nie tylko notorycznym kłamcą, ale również uzależnionym od alkoholu epileptykiem cierpiącym na nagłe napady agresji, a do tego niespotykanie inteligentnym absolwentem psychologii na Harvardzie. Policjanci nieoczekiwanie sami stają się więc przedmiotem prywatnego śledztwa Waylanda, który demaskuje wiele tajemniczych interesów i wstydliwych spraw związanych z życiem stróżów prawa.

Film bliźniaków JONASA I JOSHA PATE'ÓW ma wszystkie cechy dobrego, niskobudżetowego kina: ograniczoną w czasie i miejscu akcję (z powracającymi retrospekcjami), nieoczywisty, igrający z wyobraźnią widza scenariusz i bardzo dobrą obsadę, w której wyróżnić należy nie tylko kreację Renée Zellweger (z czasów, kiedy nie była jeszcze znana jako Bridget Jones), ale przede wszystkim postaci stworzone przez niezawodnych Michaela Rookera i Chrisa Penna. Wielkim atutem "Kłamcy" są też niezwykłe, nawiązujące do atmosfery filmów noir zdjęcia uważanego w Hollywood za jednego z mistrzów sztuki operatorskiej Billa Butlera, którego fenomenalne kadry mogliśmy podziwiać m.in. w "Locie nad kukułczym gniazdem" Milosa Formana.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...