Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Klub kawalerów

Klub kawalerów

5.00
343
5 głosy | 55 miejsce w rankingu
Klub kawalerów
© www.filmpolski.pl

Kraków, początek XX wieku. Kilku mężczyzn z lokalnej elity towarzyskiej, którzy mają problemy z płcią piękną należy do Klubu Kawalerów.

Przewodzi im ostoja starokawalerstwa - prezes Sobieniewski (Tadeusz Surowa). Przeciwnikami ożenku są także: Stanisław Wygodnicki (Wacław Kowalski), autor głośnej broszury, potępiającej instytucję małżeństwa, wstydliwy ponad miarę Nieśmiałowski (Jan Kobuszewski) oraz Motyliński (Kazimierz Brusikiewicz), zwolennik niezobowiązującego korzystania z wdzięków pań. Dołącza do nich młody Władysław (Andrzej May), desperacko zakochany w Maryni Mirskiej (Pola Raksa). Na łono klubu powraca też po traumatycznych przejściach z żoną Jan Piorunowicz (Bronisław Pawlik). Porzucona przez niego Jadwiga (Lidia Korsakówna) niespodziewanie przyjeżdża do miasta i wystawia na ciężką próbę niezłomne zasady zatwardziałych kawalerów, którzy ulegają jej urokowi. Gdy piękna pani Piorunowiczowa udaje się na letnisko do Krynicy, członkowie klubu podążają za nią.

"Klub kawalerów" w reżyserii JERZEGO ZARZYCKIEGO ("Miasto nieujarzmione" - nominacja do Złotej Palmy, "Zagubione uczucia" - nagroda Syrena Warszawska, "Kochankowie z Marony") jest kinową ekranizacją sztuki Michała Bałuckiego. Na podstawie jego komedii scenariusz do filmu napisał Ludwik Starski ("Zakazane piosenki", "Skarb", "Przygoda na Mariensztacie"). Sztuki Michała Bałuckiego (1837-1901), takie jak "Grube ryby" (1881), "Dom otwarty" (1883) czy "Klub kawalerów" (1890) - dobrze zniosły próbę czasu i wciąż są zaliczane do żelaznego repertuaru polskich teatrów. Popularny dramaturg końca XIX wieku był znakomitym portrecistą polskiego drobnomieszczaństwa, któremu względny dostatek pozwalał wieść beztroskie życie, ograniczone do posiłków, spacerów, drzemek i partyjek wista. W swoich komediach Bałucki krytykuje ciasne horyzonty myślowe mieszczan oraz dyskretnie kpi z ich śmiesznostek i przywar. W filmie Zarzyckiego gwiazdy polskiej sceny i ekranu - Wacław Kowalski, Kazimierz Brusikiewicz, Jan Kobuszewski i Irena Kwiatkowska jako swatka Pelagia Dziurdziulińska - stworzyli galerię zróżnicowanych i wyrazistych postaci, z których każda jest na swój sposób zabawna. Marynię Mirską, kapryśną pannę, zagrała Pola Raksa, jedna z najpopularniejszych gwiazd polskiego kina lat 60. XX wieku. Piosenki śpiewane przez Jadwigę Piorunowiczową wykonuje Irena Santor.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...