Ale kino+
alekino+
Film. Klub winowajców

Klub winowajców

The Breakfast Club
komedia, USA, 1985, 97 min.
reżyseria: John Hughes
obsada: Ally Sheedy, Anthony Michael Hall, Emilio Estevez, Judd Nelson, Molly Ringwald
Premiera w Ale kino+: 20.07.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 79 miejsce w rankingu
Klub winowajców
1
2

Opromieniony sukcesem "Szesnastu świeczek" reżyser John Hughes zaledwie rok później powrócił z kolejną komedią dla nastolatków, wyrastając tym samym na sztandarowego twórcę kina młodzieżowego lat 80. W "Klubie winowajców" widzowie zobaczą m.in. Molly Ringwald, czyli pechową Samanthę z "Szesnastu świeczek" oraz Emilia Esteveza i Ally Sheedy.

Bohaterami filmu jest pięcioro kompletnie różnych nastolatków - szkolna piękność Claire (Molly Ringwald), łobuziak John (Judd Nelson), uchodząca za dziwaczkę Allison (Ally Sheedy), kujon Brian (Anthony Michael Hall) i marzący o karierze sportowca Andy (Emilio Estevez). Muszą oni za szkolne przewinienia odbyć karę. Będzie nią wspólnie spędzona sobota w bibliotece, pod okiem surowego nauczyciela. Na dodatek dostali zadanie - napisanie wypracowania na temat "Kim jestem". Początkowo zdystansowani i niechętni wobec do siebie, nastolatkowie szybko znajdują wspólny język i odkrywają, ze mimo tego, że pochodzą z różnych środowisk, w rzeczywistości są bardzo do siebie podobni.

Reżyser JOHN HUGHES, któremu popularność przyniósł jego debiut z 1984 roku "Szesnaście świeczek", na ekrany kin powrócił już rok później. Nakręcił komedię, która do dziś pozostaje jednym z najważniejszych filmów dla młodzieży. Wybierając na bohaterów pięcioro nastolatków z różnych środowisk, jak w soczewce skupił różne szkolne "typy" - królową balu, kujona, sportowca, łobuziaka i outsiderkę. O rolę w filmie starało się wielu aktorów, którzy marzyli o tym, by stać się idolami młodzieży, a gwarantem tego był właśnie występ u Hughesa. Wśród nich byli m.in. Nicolas Cage i John Cusack, którzy brani byli pod uwagę zagrania łobuziaka Johna, jednak producenci ostatecznie postawili na Judda Nelsona. Wśród innych aktorów widzowie zobaczą: rozpalającego serca dziewcząt Emilio Esteveza, Molly Ringwald, Anthony'ego Michaela Halla - podobnie jak w "Szesnastu świeczkach" w roli kujona oraz Ally Sheedy, która w tym samym roku zagrała w "Ogniach św. Elma" Joela Schumachera.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...