Ale kino+
alekino+
Film. KLUTE

KLUTE

Klute
thriller, USA, 1971, 108 min.
reżyseria: Alan J. Pakula
obsada: Charles Cioffi, Donald Sutherland, Jane Fonda, Rita Gam
Premiera w Ale kino+: 21.04.2001 r.
5.00
343
5 głosy | 468 miejsce w rankingu

Prywatny detektyw John Klute (Donald Sutherland), typ małomównego odludka poszukuje zaginionego biznesmena.

W całą sprawę jest również wplątana prostytutka Bree Daniels (Jane Fonda). Wkrótce Klute poznaje ją i zaczyna się orientować, że osoba, która mu powierzyła śledztwo jest winna śmierci biznesmena, i że również dziewczyna jest w niebezpieczeństwie. Detektyw i prostytutka pragną zdemaskować mordercę.

Jane Fonda brawurowo wcieliła się w postać Bree. Za tę role otrzymała statuetkę Oskara dla najlepszej aktorki. Scenariusz filmu napisany przez Andy i Dave'a Lewis był także nominowany do nagrody.

Jane Fonda, jest córką aktorskiej pary Bette Davis i Henry Fondy. Jane uczyła się aktorstwa w słynnym Actors' Studio u Lee Strasberga. Jednym z pierwszych filmów, w których wystąpiła był film Rogera Vadima (późniejszego męża) "Le Ronde" z roku 1961. Była jedną z pierwszych amerykańskich aktorek, które pokazały się rozebrane na ekranie. Kolejnym wspólnym projektem Rogera i Jane był film "Barbarella". Drugą statuetkę otrzymała za film "Powrót do domu". W latach osiemdziesiątych rozpropagowała aerobik i zdrowy sposób odżywiania.

Donald Sutherland z pochodzenia jest Kanadyjczykiem, ale aktorskie wykształcenie odebrał w Anglii. Stał się sławny dzięki wojennej satyrze Roberta Altmana "M.A.S.H". występował w kryminałach ("Nie oglądaj się teraz" Nicolasa Roega), komediach i dramatach wojennych. Federico Fellini powierzył mu rolę Casanovy, wielkiego kochanka i uwodziciela kobiet.

Reżyser ALAN J. PAKULA urodził się w polsko-żydowskiej rodzinie w Nowym Jorku. Studiował psychologię i sztukę dramatyczną na uniwersytecie Yale. Sławę zdobył filmem "Wszyscy ludzie prezydenta" z 1976 roku z udziałem Roberta Redforda i Dustina Hoffmana. Film poruszał sprawę afery Watergate. Inne jego filmy to: "Syndykat zbrodni" z 1974 roku, "Przybywa jeździec" z 1978 roku, "Uznany za niewinnego" z 1990 roku, "Raport Pelikana" z 1993 roku i "Zdrada" z 1996 roku. Dwukrotnie był nominowany do statuetki Oskara za "Wszystkich ludzi prezydenta" oraz za "Wybór Zofii".
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...