Ale kino+
alekino+
Film. Kobieta w Berlinie

Kobieta w Berlinie

5.00
343
5 głosy | 36 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
22:10
niedziela19 lipca
Kobieta w Berlinie

Dramat wojenny oparty na pamiętniku Marty Hillers, która między 20 kwietnia a 22 czerwca 1945 roku spisywała wydarzenia rozgrywające się po wkroczeniu Rosjan do Berlina.

Kwiecień 1945 roku. Klęska Niemiec staje się faktem. Berlina bronią zdziesiątkowane oddziały Wehrmachtu i Volkssturmu, ale żołnierze Armii Czerwonej wkraczają do miasta. W piwnicy jednej z kamienic ukrywają się kobiety i kilku starszych mężczyzn, którzy przeżyli nocne naloty i ostrzał artyleryjski. Jest wśród nich trzydziestoletnia dziennikarka, Anonyma (Nina Hoss), która dzieli los innych pozostawionych bez opieki niemieckich kobiet. Wielokrotnie zgwałcona i upokorzona postanawia wykorzystać przewagę, jaką jest jej znajomość języka rosyjskiego i znaleźć dobie protektora. Zostaje nim rosyjski major, Andreij Rybkin (Yevgeni Sidikhin), który okazuje się kulturalnym i wrażliwym mężczyzną. Początkowo jest zaskoczony ofertą Niemki, ale z czasem miedzy nim a Anonymą rodzi się więź. Ich romans zazdrośnie obserwuje zakochana w swoim dowódcy Masza (Aleksandra Kulikova).

Scenariusz do "Kobiety w Berlinie" autorstwa MAXA FÄRBERBÖCKA i Cathariny Schuchmann został oparty na autentycznym pamiętniku Marty Hillers (1911-2001), która między 20 kwietnia a 22 czerwca 1945 roku spisywała wydarzenia rozgrywające się po wkroczeniu Rosjan do Berlina, a przede wszystkim gwałty dokonywane przez żołnierzy Armii Czerwonej na niemieckich kobietach. Jest to jedyna autentyczna publikacja o masowych gwałtach w czasie wojny. Marta Hillers, absolwentka Sorbony, była przed wojną zagraniczną korespondentką niemieckich gazet. Pierwsze wydanie jej pamiętnika, do czego przyczynił się pisarz Kurt W. Marek, ukazało się po angielsku w 1954 roku, a w Niemczech w 1959 roku. Książka spotkała się z ostrą krytyką, autorkę okrzyknięto "wstydem niemieckich kobiet". Społeczeństwo nie było gotowe na zmierzenie się z kolejnym trudnym tematem swojej historii. Losom kobiet masowo gwałconym przez żołnierzy Armii Czerwonej nie poświęcali miejsca nawet historycy. Nagonka sprawiła, że Hillers nie odważyła się ujawnić. Na kolejną szansę książka czekała aż do początku XXI wieku, kiedy dziennik Hillers okazał się bestsellerem. Olbrzymie zainteresowanie sprawiło, że o jej historię upomnieli się filmowcy. Reżyserię "Kobiety w Berlinie" zaproponowano Maksowi Färberböckowi, który już w znakomicie przyjętym, debiutanckim "Aimée i Jaguarze" (nominacje do Złotego Niedźwiedzia i Złotego Globu) ukazywał losy kobiet, będących ofiarami polityki Hitlera. "Opowieść zainteresowała mnie, ponieważ było w niej wiele sprzeczności. Tak naprawdę nie jest to tylko historia Marty Hillers i jej wojennych przeżyć, ale także opowieść o niemieckich kobietach w Berlinie z czasów II wojny światowej i ich przeszłości. Większość z nich była związana z nazistami. Część musiała się prostytuować, zapomnieć o godności, aby ocalić życie. To także opowieść o mężczyznach, którzy nie potrafią poradzić sobie z prawdopodobieństwem gwałtu na ich kobietach" - wymieniał powody, dla których zainteresował się historią Färberböck.

Idealną odtwórczynię głównej roli reżyser znalazł w osobie Niny Hoss, znanej z "Białej Masajki" i "Cząstek elementarnych". "Jest typem osoby, która kiedy czymś się zajmuje, jest przekonana o słuszności swojego działania i to widać na ekranie" - charakteryzował aktorkę, której największym sukcesem w dotychczasowej karierze był berliński Srebrny Niedźwiedź za kreację w dramacie "Yella". W zrealizowanym w ramach polsko-niemieckiej współpracy filmie Maxa Färberböcka nie brak rodzimych akcentów. Autorem emocjonalnej ścieżki dźwiękowej jest dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Zbigniew Preisner, a zdjęcia powstały w Legnicy i Wrocławiu, gdzie reżyser odnalazł miejsca przypominające Berlin lat 40. Ich autorem jest Benedict Neuenfels ("Mapa serca", "Fałszerze"), który za swoją pracę otrzymał nominację do Złotej Żaby.


ALE KINO+ POLECA

05.10
WTOREK7 lipca
Misja Afganistan: Nikogo nie zostawiamy: odc. 4
Misja Afganistan

Opowieść o żołnierzach drugiego plutonu pierwszej kompanii piechoty zmotoryzowanej,…

04.30
ŚRODA8 lipca
Misja Afganistan: Blizny: odc. 5
Misja Afganistan

Opowieść o żołnierzach drugiego plutonu pierwszej kompanii piechoty zmotoryzowanej,…

05.15
ŚRODA8 lipca
Misja Afganistan: Porachunki: odc. 6
Misja Afganistan

Opowieść o żołnierzach drugiego plutonu pierwszej kompanii piechoty zmotoryzowanej,…SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...